Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Enjektörler ile Hastalar İlaç Kullanmayı Unutmayacak

Akıllı Enjektörler ile Hastalar İlaç Kullanmayı Unutmayacak
Kubilay Han Uluerim

Klinik deneyler ve kronik hastalık tedavileri için sensörlü enjektör üreten Quio, yaptığı son fonlama kampanyasına 1.5 milyon dolar topladığını duyurdu. Yatırım yapan firmaların sağlık sigortası, ilaç sektörü ve klinik araştırmalar üzerine uzman olduğu söylense de şimdilik isimleri ifşa edilmedi.

Quio’nun ilaç kullanımına bağlılık için geliştirdiği Smartinjector cihazı ve platformu, hastaların daha kolay enjeksiyon yapmasına yardım ediyor. Cihazın arkasındaki temel fikir ise ilaç kullanımını hatırlatmak ve hatayla eksik doz verilmesini engellemek. Söylenilene göre kullanıcı kişi ne zaman ilacını alırsa cihaz da aynı anda performans takibi yapıyor. Enjeksiyonun doğru yapılmasıyla ilgili verileri Quio’nun platformuna gönderen cihaz, hasta bakıcıların ve doktorların gözlem yapmasına da olanak tanıyor. Ek olarak Smartinjector’ın aktivite takip cihazları ve glikoz ölçerlerle de bağlantıya geçebilme özelliği bulunuyor.

Son olarak elde edilen gelirin AR-GE aşamasında kullanılacağı ve cihazın mükemmelleştirileceği söyleniyor. Firmanın FDA’den 510(k) iznini almak için başvuruda bulunacağı ve deneyler yapacağı da bilinenler arasında.

 

Kaynak:

Submit a Comment