Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Intellirod Spine ile Omurga İmplantları Sürekli Takip Altında

Intellirod Spine ile Omurga İmplantları Sürekli Takip Altında
Kubilay Han Uluerim

Sensörlü omurga implantı üreten Ohio merkezli Intellirod Spine, yaptığı son fonlama kampanyasında 1 milyon dolardan fazla para topladığını açıkladı. Kampanyaya Queen City Angel First Fund V, JumpStart, Kentucky Seed Capital Fund ve City of Akron, Ohio tarafından destek verildiği belirtildi.

Intellirod Spine, sektörde bilindiği üzere omurga implantlarına ne kadar yük bindiğini ölçen kablosuz sensörler geliştiriyor. Firmanın ürettiği implantlar, radyo frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi kullanan sensörlerden elde edilen verileri doktorlara yolluyor. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci ve implantın durumu gözlemlenebiliyor. Inttellirod Spine’ın şu anda geliştirdiği iki ürün bulunuyor: Kifoz düzeltme ameliyatı esnasında yerleştirilen metal çubukların üzerindeki gerilimi ölçen Loadpro ve dejeneratif disk hastalıklarına sahip kişilerde ameliyat sonrası implant üzerindeki gerilimi ve baskıyı ölçen Accuvista.

“Loadpro ile omurga cerrahları yerleştirilen implant üzerine binen yükü ve gerilimi ilk defa isabetli bir şekilde ölçebilecek. İmplantın ne kadar gerilime maruz kaldığını bilmek doktorların ameliyatı daha iyi yapmasına ve omurga bozukluğunun daha kolay düzeltilmesine yol açacak. Dahası, fazladan güç kullanarak implantı yanlış yerleştirme ve tedavinin başarısız olma şansı ortadan kalkacak.”

– Intellirod Spine Kurucusu Dr. Rolando Pulo

Intellirod Spine Loadpro için şimdilik FDA de novo iznini ve CE İşaretini almaya çalışıyor; bunun için Louisville, Kentucky ve Columbus, Ohio’da klinik deneyler yürütüyor. Accuvista ise FDA izni için hâlâ beklese de klinik öncesi testlerini bitirmiş durumda.

Submit a Comment