Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefonunuz Doğum Sonrası Depresyonunuzu Teşhis Edebilecek

Akıllı Telefonunuz Doğum Sonrası Depresyonunuzu Teşhis Edebilecek
Seçil Uygungil

Anne olmak bir kadının yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir. Ancak bebek sahibi olmanın getirdiği birçok güzel şeyin yanında birçok sorumluluk da beraberinde gelir. Dokuz ayın sonunda yaşamınızdaki ani değişiklikten dolayı yaşadığınız stres sizi doğum sonrası depresyona itebilir. Ailenize yeni katılan birey için hissettiğiniz heyecanın yerini asabiyet, yorgunluk ve korku alabilir. Eğer bu belirtiler 2-8 haftalarda başlamış ve etkileri geçmemişse büyük ihtimalle doğum sonrası depresyonda olabilirsiniz.

Depresyon döneminde anne kendini ifade etmek için birçok kişi gibi günümüzde sosyal medyayı kullanabilir. Bu anneler için ileride bir avantaja dönüşebilir çünkü doğum sonrası depresyonun üstesinden gelebilmeniz için Microsoft yeni annelerin tweet paylaşımlarından bu rahatsızlığı teşhis edip edemeyeceklerini araştırıyor. Belki de bu sayede sosyal medya annelerin sağlığı için iyi bir bilgi kaynağı olarak kullanılabilecek. Geliştirilebilecek uygulamaların akıllı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda kullanımı aracılığıyla takip edilen tweetlerin analiziyle genç anneler bu rahatsızlıktan korunabilecek. İlaç etkileşimlerinin de daha önce aynı şekilde takip edildiğini göz önünde bulundurursak doğum sonrası depresyonunu bu yolla teşhis edebilmek mümkün gözüküyor.

Araştırmacılar, her ne kadar doğum sonrası depresyonu teşhis edebileceklerini iddia etmeseler de Microsoft takımı 376 Twitter kullanıcısının yeni anne olduğunu tespit edebilen ve bu annelerin sosyal medya aracılığıyla gösterdiği önemli değişimleri %71 doğrulur oranıyla analiz edebilecek bir makine kullanabildiklerini söyledi.

Araştırma için Haziran 2011-Nisan 2012 yılları arasında atılan binlerce tweet analiz edildi. Program ağırlık, uzunluk ve cinsiyet gibi kadınların kısa süre önce doğum yaptığını belirten anahtar kelimeleri aradı. Aralarında bebekle ilgili olan tweetleri ayıkladı ve daha özelleştirmek için  Amazon’s Mechanical Turk Digital Labor Marketplace yardımıyla doğum öncesi tweetlerle doğum sonrası tweetlerdeki duygusal değişimi gösteren içerikleri inceledi. İncelenen bazı tweetlerde doğum sonrasında kızgınlık, stres ve üzgün olma durumlarını belirten bazı işaretler bulundu. Doğum sonrası tweetlerde birinci tekil şahsın ağzıyla yazılmış olması kendini soyutlama ve kendilerine yoğunlaşma belirtisi olabileceği gözlemlendi.

Microsoft projeyi büyütmek ve geliştirmek üzere şimdilerde Washington Üniversitesi’ndeki doğum sonrası uzmanlarıyla çalışıyor. Belki de toplumumuzda ve diğer toplumlarda genellikle hafife alınan bu rahatsızlığın ne kadar ciddi olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Submit a Comment