Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -3-

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -3-
Kubilay Han Uluerim

Yazı dizimizin son bölümünde yapay zekâlı sistemlerin evde kullanabileceğiniz basit konsollarla size nasıl yardım edebileceğinden bahsedeceğiz.

İlaç firması Novartis, multiple skleroz (MS) hastalarının gelişimini gözlemlemek için yazılım devi Microsoft ile çalışıyor.

Söylenilene göre bu çalışma sonucunda Xbox oyun konsolu temel alınarak yapay zekâyla çalışan Assess MS adlı bir sistem geliştirilmiş. Bu sistem sayesinde MS hastaları, evlerinde kendi rahatlarını bozmadan hastalıklarının ne durumda olduğunu tespit edebiliyorlar. Bu sayede erken müdahaleye göre tedavi değişiklikleri yapılması mümkün oluyor.

assess_ms__story

Kendi kendine öğrenen yapay zekâlı bu sistem, hastaları bir dizi nörolojik faaliyet testinden geçirerek performanslarını gözlemliyor. Örneğin kollarınızla uzak bir noktaya uzanmanızı ve daha sonra burnunuzun ucuna dokunmanızı istiyor. Bu sırada ekranda beliren üç boyutlu bir figür de sizlere hareketi nasıl yapacağınız konusunda yardımcı oluyor. Sonuçta performansınıza göre hastalığınızın durumuyla ilgili veriler toplanıyor.

Novartis’in Nöröbilim Küresel Program Lideri Norman Putzki, hastadan hastaya değişen özel rahatsızlıkları belirlemede yapay zekâlı sistemlerin doktorlardan çok becerikli olduğunu söylüyor. Bu yüzden Assess MS sisteminin tedavileri geliştirebileceği ve doğru hastaya doğru ilacı teslim edebileceğine inanıyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment