Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

AliveCor Kalp Monitörü

AliveCor Kalp Monitörü
Ali Mahmut

Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz AliveCor kalp monitörü ile ilgili Sydney Üniversitesi‘nde yeni bir çalışma başladı. 2012 yılında FDA tarafından onaylanan ve 2013 yılında sağlık sektörüne giren AliveCor kalp monitörü, birçok akıllı telefonla uyumlu çalışabilen pratik kullanımıyla başarısını kısa sürede ispatladı. Bu monitör kablosuz bağlantı ile kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri kaydederek, potansiyel risk faktörlerini analiz ediyor. Analiz edilen sonuçları mail olarak yollayabilme imkânına da sahipsiniz. Akıllı telefonunuzun arkasına kolayca entegre olan, parmak uçlarınız ile veya göğsünüze tutarak çalıştırdığınız AliveCor kalp monitörü ile ilgili Sydney Üniversitesi bir araştırma başlattı.

AliveCor-versatile-heart-monitor

Nicole Lowres tarafından yönetilen araştırmaya göre; bu cihaz Avustralya’daki 65 yaş ve üstü popülasyonda kullanılarak, 10 yıl içinde 1228 kalp krizini veya bir başka deyişle yılda 122 kalp krizini önleyebilir. AliveCor kalp monitörü ile ilgili çalışmaya, 65 yaş ve üstü  1000 kişi katıldı. AliveCor kalp monitörü, çalışmaya katılanların %1.5’inde Atriyal fibrilasyon (AF) rahatsızlığını tespit etmiş ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Nicole Lowres: ‘’Maalesef, AF problemi olan birçok kişi, semptomlardan ve dolayısıyla durumlarından habersiz. Bu yüzden durumları hakkında bilgi ve destek alabilecek doktorları yok. Üstelik birçoğu güçlü kan incelten ilaçlar almakta’’.  Etkin ve pratik kullanımıyla kalp krizine bağlı ölümleri  azaltması beklenilen AliveCor kalp monitörünün fiyatı ise 199$. Kalp krizine bağlı ölümlerin önlenmesi için, bu tarz cihazların yaygınlaşıp daha etkin kullanılması gerekiyor. Gelişen teknoloji ile yaşam kalitesi her geçen gün artmakta.

Submit a Comment