Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Amazon Sağlık Alanında Çalışmalar Yapmak Üzere “1492” İsimli Gizli Bir Takım Kurdu

Amazon Sağlık Alanında Çalışmalar Yapmak Üzere “1492” İsimli Gizli Bir Takım Kurdu
İpek Auf

Amazon, elektronik tıbbi kayıtlar ve teletıp gibi gelişmekte olan sağlık alanındaki fırsatları yakalamak için gizli bir laboratuvar kurdu. Kurulan bu gizli takım hakkında henüz ayrıntılı açıklama yapmayan Amazon, takımı Columbus’un Amerika’yı ilk keşfettiği yıl olan “1492” olarak adlandırdı.

Merkezi Seattle’da bulunan gizli takım, şu an eski tıbbi kayıt sistemlerinden veri çekme ve veri itme olanaklarını inceliyor. Amazon eğer başarılı olursa bu bilgileri tüketiciler ve doktorlarla paylaşabilecek. Ayrıca 1492 takımının, insanların doktorlara sanal olarak danışmalarını kolaylaştırmak için bir teletıp platformu oluşturması bekleniyor.

Yeni kurulan takım hem donanım hem de yazılım projeleri geliştiriyor. Amazon’un sağlık sektörüne ve sektörle ilgili yeni iş alanları arama isteğinin giderek arttığı söyleniyor. CNBC’nin Mayıs ayında yayınlanan bir haberine göre Amazon’un aynı zamanda ilaç satışlarını araştıran bir birimi var.

Amazon’un yeni bir sağlık cihazı yaratıp yaratmadığı bilinmemekle beraber konuyla ilgili aksini iddia eden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Amazon şu an gizli operasyonu için “a1.492” başlığı altında yeni çalışanlar arıyor. Bazı iş ilanlarında pozisyon, “Amazon’un Büyük Görevi, Özel Proje Takımı” olarak tanımlanıyor. Takım şu an sağlık, bilişim ve analitik alanlarında deneyimli elektronik tıbbi kayıtlarla ilgili bilgi sahibi olan bir deneyim yöneticisi ve makina öğrenimi mühendisi arıyor.

Takımın bazı üyeleri LinkedIn’deki a1.492 ile olan bağlantılarını listeliyor. Bu listelemeler iki makine öğrenimi uzmanı, bir deneyim tasarımcısı ve grup içinde projeler yürüten stratejik girişim liderleri Kristen Helton ve Cameron Charles’ı içeriyor.

1492 takımı, sağlık ve yaşam bilimlerinde çalışan tek Amazon takımı değil. Amazon’un bulut operasyon sistemi Amazon Web Services, Microsoft ve Google’ın büyük hastane ve ilaç üreticileriyle olan anlaşmalarını takip etmek ve şirketleri kazanmak için bir çok sağlık uzmanı işe aldı. Aynı azmanda Amazon’un ticaret takımı bir kaç yıldır tıbbi malzemeler satarak 3 trilyon dolarlık sektörün fırsatlarından yararlanıyor.

Beyaz Saray’ın sağlık operasyonlarını dijitalleştirme konusunda çalışmalar yapan eski baş teknoloji direktörü Aneesh Chopra, sektörün çok büyük fırsatlar sunduğunu ancak Amazon’un çalışmalarından haberdar olmadığını söyledi. Chopra, sağlık sistemine katkıda bulunmak isteyen ve dijital olarak buna hazır olan şirketlerin sektörü takip edip giriş yapması gerektiğini ekledi.

Kaynak: CNBC

 

Submit a Comment