Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşayacağımız Stresi Gelecekte Nasıl Azaltacağız?

Yaşayacağımız Stresi Gelecekte Nasıl Azaltacağız?
Ekin Eryazar

Her geçen yıl dünyadaki trendler hızla değişiyor ve onlara ayak uydurmaya çalışırken strese girmemiz oldukça kolay.Bu değişime ayak uydurmaya çalışırken strese girmek oldukça olası. Amerika’da her beş kişiden birinde anksiyete bozukluğu görülüyor ve bu ülkeye yılda 42 milyon dolardan daha fazlasına mal oluyor.

Anksiyete bozukluğu ve depresyonla başa çıkmaya çalışan kişilerin profesyonellerden yardım alması elbette akıllıca ancak kişiler, günlük yaşamlarını iyileştirecek bazı önlemleri kendileri de alabilirler. Bu yazıda bahsedilecek araçlar profesyonellere danışmak kadar etkili olmayabilir, ancak gelecekte kesinlikle daha az endişeli ve stressiz yaşam sürülmesine fayda sağlayacaklar.

Sanal Gerçeklik

gear-vr_kv

Sanal gerçeklik sadece oyun oynamak için değil, anksiyetenin ve Travma Sonrası Stres Bozukluğunun(PTSD) etkilerini azaltmak için de kullanılabilir.

PTSD’li hastaları üç boyutlu bir ortamın içinde başka zaman ve başka yerlere götürmeözelliği kullanılarak zihinsel olarak endişelerini ve korkularını tetikleyen o ilk ana geri döndürülebilirler. Diğer klinik araştırmalarda, sanal gerçeklik teknolojisi hastanın karşısında özel bir terapist oturuyormuş gibi bir ortam yaratmak için kullanılıyor.

Berkeley Well-Being Enstitüsü, kendi yarattıkları stres azaltan sanal gerçeklik metoduyla derin nefes egzersizlerinden yıldız uçuşsimülasyonlarına kadar uzanan bir dizi uygulamayla hastayı rahatlatarak, endişesini azaltmayı hedefliyor.

HeadSpace Uygulaması

blog-tech-into-healthcare-41

Meditasyon, stresle başa çıkmak için binlerce yıldır kullanılan yaygın bir yöntem. Rahatlamak ve anksiyeteyi azaltmak için kullanmak da gittikçe popülerleşiyor. HeadSpace uygulaması ise farkındalık temelli stresi azaltma üzerine kendini geliştiriyor. Bu uygulama, anksiyeteyi azaltmanın yanı sıra konsantrasyonunuzu arttırmaya ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Yerçekimi Battaniyesi

gravity-blanket-large

Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan ağırlıklarla desteklenmiş bir battaniye fikri, kanıtlanmış bir konsepttir. Yerçekimi Battaniyesi gibi ağırlıklarla desteklenmiş battaniyelerin, serotonin ve melatonin düzeylerini arttırdığı, kullanıcıların rahatlamalarına ve uykuda kalmalarına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Muse

museheadband

Meditasyonun faydalarını akıllı telefondaki interaktif bir uygulama vasıtasıyla elde etmekten ziyade, Muse adlı bir şirket, anksiyetedenmuzdaripkişilerin endişelerin birkafa bandı yardımıyla azaltmaya yardımcı olmaya çalışıyor. Muse kafa bandı, kullanıcıyı kişisel meditasyon programları aracılığıyla adım adım yönlendirmek için EEG-nörogeribildirimsensörleri kullanıyor.

emWave2

384

HeartMath’ın emWave2’si, kullanıcılara gerçek zamanlı kalp ritmi geri bildirimi sağlayarak atletik performansı artırmayı ve stresi azaltmayı vaat ediyor. Amaç bu bilgileri hemen değerlendirerek harekete geçmek, böylece “zihninizi, bedeninizi ve duygularınızı dengelemek”.

 

Thync

thync_1

Giyilebilir teknoloji ürünü olan Thync, kullanıcıların günlük 10 dakika süren oturumlarla olumsuz düşüncelerinin ve endişelerinin üstesinden gelmeleri için tasarlanmış. Son beş yılda MIT, Harvard ve Stanford’tan sinir bilimci bir ekip tarafından geliştirilen Thync, baş ve boyundaki spesifik sinir yollarını aktive etmek için düşükelektrostimülasyon seviyeleri kullanıyor.

Duyusal Yoksunluk Tankı

float-tank-vice-1021x580

Kendinizi, tuz içeriği yüksek su içeren bir havuz bulunan tamamen karanlık bir tankta yüzerken hayal edin. Şimdiden rahatlamadınız mı?

Duyu yoksunluğu tankı tedavisi, bir çeşit fenomene dönüşüyor ve bunun ardında yatan fikir basit: tankın içinde dışarıdan herhangi bir uyarıcı olmaksızın 45-90 dakika geçirmek.

Klostrofobik olmadığınız sürece bu tedavi stresinizi azaltacaktır.

Kriyoterapi

cryotherapy

Kriyoterapi yani -151,1 derecede bir odada yaklaşık üç dakika geçirmek artık sadece üst düzey sporcuların kullandığı bir yöntem değil. Kriyoterapi, kalori yakıp rahatlamanıza ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı oluyor.

Kriyoterapi yapan kişiler ve küçük ölçekli klinikler var ancak uygulama henüz yaygınlaşmış durumda değil.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment