Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Google’dan Daha mı Güvenli?

Apple Google’dan Daha mı Güvenli?
Ceren Gülpınar

Büyük teknoloji firmaları ürünlerini sağlık sektörünün bir parçası haline getirmek için  harekete geçti ve HealthKit, Google Fit ve diğerleri gibi uygulamaları piyasaya sürdü. Peki sağlık bilgilerimizin gizliliği için hangi uygulamaya güvenmeliyiz?

Bana Güven

apple gizlilik

 

Apple gizli bilgilerinizi sizin için koruma altına alırken, Google için bu sadece bir söylentidir çünkü, Google kendi özel algoritmalarını ve iş stratejilerini gizli tutmaktadır. Google’a göre bilgi herkese açık olmalıdır.

Ancak konu dijital sağlık olunca her iki firma da HIPPA (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Erişilebilirlik Yasası) gereğince gizlilik ilkelerinin şirketler tarafından dikkate almak zorunda. Bu sebeple uygulama geliştiriciler ve tıbbi profesyoneller tarafından veri gizliliği için gerekenler ( PHI) düzenlenmektedir.

Sizle ilgili olan kan basıncınız, kalp hızınız gibi tüm bilgiler diğer profesyonellere ulaşmaması için koruma altına alınmalıdır. Aynı noktalar için dijital sağlık çözümleri ile ilgili gelen ve pek çok kazanç sağlayan öneriler, bilgi gizliliğinin ne kadar önemli olduğunu ikinci kez doğruluyor. Anlaşılması garip olsa da Google da Facebook gibi gizlilik konusunda hassas davranmıyor.

Apple & Google

HIPAA ile uzmanlaşmış olan TrueVault şirketinin sağlık uygulamaları hakkında söyledikleri ise şöyle;

“Hangi şirketin gizliliği daha çok dikkate aldığını söylemek güç. Şirketler arasında bazı farklılıklar olduğu açık. Apple sağlık uygulamalarını hastaneler ve uygulamalar tarafından dikkate alınan EPIC EMR yazılımlarını içeren bir platformun parçası olarak tanıtıyor. HealthKit ise geliştiricilere bu verilere bağlanma imkanı tanırken kendi API dosyalarının gizliliğini koruyor.”

Geçtiğimiz günlerde toplanan verilerin etkileri ile ilgili Apple FDA ile bir görüşme gerçekleştirdi. Diğer bir deyişle Apple, kullanıcıların veri gizliliği ile ilgili gelişmeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Tipik Google

google gizlilik

 

Brown’a göre diğer bir taraftan  pek çok tipik Google  başlangıçları platformlar oluşturmaya devam ediyor ancak uygulamalar gizli tutuluyor. Ancak bu açık paradigmaya geçmişte olduğu gibi karşı gelinirse, Apple 3. tip uygulamalarıyla bilgi ulaşılabilirliğini koruma konusunda egemenliğini sürdürecek.

Apple ve Google için tehlike şu: Eğer 3. parti uygulamalar verilerin platformlardan  izinsizce ortaya çıkarılmasına imkan tanırsa, tehlikeli bir durum için veri sağladıkları gerekçesiyle sorumlu tutulacaklar.

Peki kime güveneceğiz?

Apple mı yoksa Google mı daha güvenli?

Gizlilik konusunda hangisinin daha güvenli olduğundan emin olmamakla birlikte veriler Apple’ın rakibine göre gizlilik hususlarıyla daha çok ilgilendiğini ortaya koyuyor. Google ‘ın umursamaz veri modellemesi, organize suçları mıktanıs gibi çekiyor. Sizce niçin Android üzerinde %97 mobil kötücül yazılım bulunuyor? Bu ne anlama geliyor? Bunun anlamı şu ki Google uygulamaları başarıya ulaşsa da eğer ki gizliliği ihlal ettiyse HIPPA’nın açacağı davadan sorumlu olacaktır. Ancak veriler milyonlara ait bilgilerse gizlenmesine gerek yoktur çünkü bu bilgiler zaten kamuya aittir bu durumda sorumlu tutulmayacaktır.

Eğer gizlilik sizin için önemliyse, tamamen güvenli olmasa da şu an için rakibine göre Apple daha güvenli görünüyor.

Submit a Comment