Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Stresi Ölçümleyebilen Cihaz

Stresi Ölçümleyebilen Cihaz
Ceren Gülpınar

Intermountain Healthcare araştırmacıları, tükürük sıvısındaki kortizol miktarını ölçümleyerek stres oranını belirleyen bir cihaz geliştirdi. Testin belirlenen nokta için ölçümleme yapması sadece 5 dakika sürüyor.

İnsanlar stresli olduklarında vücutları doğal bir tepki olarak adrenalin ve kortizol hormonu salgılar. Bu hormonlar insanlara tehdit anı ile ilgili uyarıcı tepkiler vermekte yardımcı olur. Kortizol hormonu salgılandığında vücuttaki glikoz oranı artar; sindirim sistemi, üreme sistemi ve büyüme süreci fonksiyonları azalır.

Stres (1)

İnsanlar gün boyu strese maruz kaldıklarında, salgılanan yüksek miktarda kortizol, kaygıya, kalp hastalıklarına, sindirim sistemi ile ilgili problemlere, kilo alımına, uyku problemlerine, hafıza ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olur. Uzmanlar testi uygulamak için flash özelliğini kullanarak akıllı telefonlardan görüntü alıyorlar. Fotoğraf analizi yapan uygulama ile kişinin kortizol oranı tespit ediliyor.

Stres seviyesi gözden kaçtığında pek çok insan aşırı ya da yetersiz kortizol salınımından dolayı acı çekiyor ve ölüyor. Intermountain Medical Center Endokrinoloji ve Diyabet Doktoru Joel Ehrenkranz, bu testin özellikle diyabet hastası insanlar için çözüm niteliğinde olacağını söyledi.

“Kandaki kortizol oranı yüksek olduğunda, insülin kan şekerini düşüremez.” cümlesini, kortizol artışının insülinin ve diyabet için kullanılan diğer ilaçlarının etkisini azalttığını belirterek açıklayan Ehrenkraz, diyabetin ayarlanması için kortizol seviyesinin kolay yollarla ölçümlenebilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Test Cushing sendromu gibi diğer pek çok hastalık ve böbrek üstü bezi rahatsızlığı olan insanlar için uygulanabiliyor.Tükürük sıvısından 5 dakika içinde elle taşınabilen okuyucu bir aygıt ya da akıllı telefon tarafından ölçümleme yapılması, potansiyel adrenal yetmezliği görülen dünyanın pek çok bölgesinde tanı testi için ulaşım imkanlarını kolaylaştıracaktır.

Submit a Comment