Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

LinkedIn Profilinizde Bahar Temizliği Yapmanın Altı Yolu

LinkedIn Profilinizde Bahar Temizliği Yapmanın Altı Yolu
Buğrahan Ceylan

Henüz öyle hissettirmiyor olabilir, fakat bahar geldi. Evinizde bahar temizliğine girişirken, Linkedln profilinize de bir göz atsanız hiç fena olmaz.

Vbout.com‘un müşteri temsilcilerinden biri olan Richard Fallah: “Linkedln, arama motorları içinde en yüksek sıralarda yer alan ve pek çok endüstri lideri ile işverenin güvendiği bir site. Eğer bir işveren veya şirket sizin hakkınızda araştırma yapıyorsa, Linkedln profiliniz büyük ihtimalle arama motorlarında en başlarda çıkacaktır.” diyor.

Profilinizdeki örümcek ağlarını temizleyin ve bu ipuçlarıyla tazeleyin.

1- Fotoğrafınız Mükemmel Olsun: Profilinize koyduğunuz fotoğraf, profesyonel çekilmiş olsun. Eğer bunu maddi olarak karşılayamıyorsanız, bir arkadaşınıza ya da aile üyesine beyaz bir arka plan veya duvar önünde bir fotoğrafınızı çektirin. Eski ya da daha da kötüsü sizin olmayan bir fotoğraf koymaktan kaçının. Fotoğrafta profesyonel ve hoş gözükmelisiniz.

2- Yaratıcı Olun: Bir muhasebeci olabilirsiniz, ama bu, iş tanımınıza biraz yaratıcılık ekleyemezsiniz anlamına gelmiyor. Profilinize daha fazla görünürlük kazandırmak için “Sosyal Medya Meraklısı” gibi hobilerinizden ya da yeteneklerinizden üstü kapalı bahseden, akılda kalıcı başlıklar ekleyebilirsiniz.

3- Erişilebilir Olun: Profilinize sizin veya şirketinizin web sayfasının bağlantısını ekleyin. Eğer site sizinse, bağlantının düzgün olarak çalışıp çalışmadığından emin olmak için bağlantıyı kontrol edin. Böylece kendinizi ve yeteneklerinizi en iyi şekilde sunmuş olursunuz.

4- Eksiksiz Olun: Pek çok insan Linkedln profilini tamamen doldurmakla uğraşmaz fakat bu bir hata olabilir. Sadece özensiz olarak algılanmakla kalmazsınız, ayrıca gelecekteki patronunuz umursamaz olduğunuzu düşünebilir ve bu da bazen sizin potansiyel bir iş görüşmesi yapmanıza engel olabilir.

5- Net Olun: İş geçmişinizi, girmeye çalıştığınız sektörde önemli olan yeteneklerle doldurun. Örneğin, bilgi teknolojilerinde bir yönetici pozisyonuna başvuruyorsanız, bir restoranda masaları temizleyerek geçirdiğiniz yıllar, işi almanıza yardımcı olmayacaktır. İş geçmişinizi buna göre düzenleyin.

6- Proaktif Olun: Kâğıtlara yazılmış olan mektupların günleri geçti belki fakat bu eski patronlarınızdan ya da iş arkadaşlarınızdan tavsiye mektubu isteyemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Linkedln’deki tavsiye mektupları, muhtemel işverenlerin, sizin kim olduğunuzu ve işe alınırsanız nasıl bir performans göstereceğinizi anlamalarına yardımcı olur.

İş arıyor ya da aramıyor olmanız fark etmeksizin, Linkedln profilinizi düzenli aralıklarla temizlemeyi hatırlamak, beklendik veya beklenmedik iş değişikliklerine karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.

LinkedIn ve sağlık sektörü ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Submit a Comment