Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörü Sosyal Medyada Neye Odaklanmalı?

Sağlık Sektörü Sosyal Medyada Neye Odaklanmalı?
Alperen Sözen

Klinikler, hastane zincirleri, özel muayenehaneler ya da ilaç firmaları… Ölçek gözetmeksizin sosyal medyada yer alması gereken her sağlık kuruluşu, etkinliklerini çoğu zaman sadece etkileşime endeksliyor. Oysa sosyal medya çok boyutlu iletişimin geçerli olduğu bir mecra. Peki bu durumda sağlık sektörünün dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 

Paylaştıkça Artan İlgi

share görsel

Paylaşmak çok önemli. Arkadaşlar arasında konuşulanlar, yabancı insanların tavsiyeleri sizin kendi ürün ya da hizmetiniz hakkında verdiğiniz içeriklerden çok daha fazla önem taşıyor. Ağızdan ağıza yayılma sosyal medyada çok önemli. Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman sizin söylediklerinizi herkese yollamanızdan çok, sizin mesajınıza inananların çevrelerine bu mesajı yayması yoluyla çalışır. Sosyal medyanın en başında bu kadar devrimsel olmasının sebebi, insanların kendi düşüncelerini yaymasına izin vermesi oldu.

Hastaların çoğu sosyal medyayı sağlık bilgisi aramak için kullanıyor. Bu durumda onlara bilgiyi verebilecek içeriği üretmeli ve onlarla paylaşmalısınız.

Hastalarınızı ve Arkadaşlarınızı Eğitin

educate görsel

Ortada dolaşan bir çok bilgi var. Bu durum kaliteli içeriğin bazen gözden kaçmasına neden olabiliyor. Bu durumda gelecek için hastaları ve arkadaşları eğitmek büyük önem taşıyor. İşinizi neden ve nasıl yaptığınızı onlara açıklayacak içerikler üretebilir, bu içerikleri görsel malzemelerle (hastane odalarının resimleri, ameliyathane resimleri, canlı ameliyat yayınları vb.) destekleyebilir, doktorlarınızdan oluşan takımlarla çevrimiçi soru cevap oturumları düzenleyebilir ve tüm bu faaliyetlerinizi sosyal medya kanallarından paylaşabilirsiniz.

Uygulama oluşturarak tedavi süreçlerini aktif etkileşimli bir hale getirebilir ve hastaların tedaviye aktif katılımını sağlayarak ilaç, zaman ve etkisiz tedavi oranlarınızı düşürebilirsiniz. Daha iyi bir iletişim eğitimi kolaylaştırır. Bu da zaman içerisinde hastalar tarafından tercih edilmenizi sağlar.

Konuşma Başlatın

konuşma görsel

Sosyal ağlar paylaşım üzerine kurulduğundan, hastalarla etkileşime geçmek ve onları birbirleriyle etkileşime sokmak oldukça kolaydır. Hastalarınızı deneyimlerini anlatmaları için cesaretlendirebilir, seviyeli bir tartışma ortamında eksiklerinizi görebilir ve işinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca hastaların endişelerini öğrenebilir ve bunları gidermek için hızlı önlemler alabilirsiniz.

Referans Noktalarınızı Belirleyin

Hastalar bilgi arayışı içinde sizin farkınızı ancak referanslarla anlayabilir. Bu aynı zamanda güven oluşturmak için de gereklidir. Farkınızı anlatabilecek ve dostunuz olmuş, hizmetlerinizi deneyimlemiş insanlarla hastalar arasında bir köprü olun. Kullandığınız tedavi yöntemlerinin faydalarını anlatan çalışmaları onlarla paylaşın.

Çevrimiçi Yorumlarınızı Çoğaltın

Hastalarınızdan gelen geri bildirimler yorum olarak çok işinize yarar. Bu yorumları mümkün olduğunca güncel tutun ve resmi bloğunuzda ve internet sayfanızda eş zamanlı yayınlayın. Bir başka fikir; her yıl sonunda faliyetlerinizden memnun kalan ve hayatlarına dokunabildiğiniz hastalarla, onların onayını da alara, bir vide hazırlayabilir ve yayınlayarak viral bir etkileşim ağı yaratabilirsiniz. Bu tür etkinlikler başka hastaların size ulaşmasında etkili olacaktır.

Tutundurmanızı Gerçekleştirin

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden indirimler sağlayabilir, yasal mevzuatlar izin vermiyorsa çevrimiçi randevu sistemi geliştirerek hastalarınızın işini kolaylaştırabilirsiniz. Çevrimiçi hasta takip sistemleri kullanarak, hastalarınızın tıbbi geçmişlerinin kaydını tutabilir ve gelecek riskler hakkında onları uyarabilirsiniz. Ne de olsa sağlık işinin bir boyutu da insan hayatını önemsemektir. Bu tür aktiviteler hastaların sizi tekrar tercih etme şansını arttıracaktır. Bu tür çevrimiçi sistemler etkinliğinizi de arttıracak ve işinize zaman kazandıracaktır. Maliyetlerin düşmesi de son derece olası.

Hastalarınız Hakkında Daha Çok Bilgi Edinin

data görsel

Sosyal medya kanalları hastalarınızın ya da sizle etkileşime geçen her bireyin demografik ve sosyografik bilgilerini size sunar. Böylece hasta profilinizi daha iyi analiz edebilir, belki de uzmanlaşmanız gereken ya da ağırlık vermeniz gereken bir alana daha çok yatırım yapabilirsiniz. Verilerden yola çıkarak potansiyel hastalardan oluşan yeni grupları hedef alabilir ve onlara daha stratejik yaklaşabilirsiniz.

Sosyal medya etkin kullanıldığında ve odaklanıldığında sağlık sektöründe işleri çokça kolaylaştıracak bir mecralar bütünü olarak görünüyor.

Submit a Comment