Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın 2017 Yılında Açıklayacağı Dijital Sağlık Sırrı Ne?

Apple’ın 2017 Yılında Açıklayacağı Dijital Sağlık Sırrı Ne?
Kubilay Han Uluerim

Tayvanlı Economic Daily News gazetesinden gelen bir açıklamaya göre teknoloji devi Apple, sağlık sektörü için devrimsel bir ürün geliştiriyor olabilir.

Gazetenin iddiasına göre adı şimdilik belli olmayan cihaz, iPhone’un 10. yılı vesilesiyle 2017’de piyasaya sürülebilir. Bu iddiaların arasında cihazın basınç hissetme teknolojisiyle kalp ritmi, nabız ve kan şekeri ölçebileceği de bulunuyor.

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz sene Apple CEO’su Tim Cook Telegraph’a verdiği röportajda Apple Watch’u FDA onayı için öne sürmeyeceğini belirtmişti.

“Saati FDA’in onay aşamasından geçirmeyeceğiz ama saate yakın bir şeyi onaya sunmaktan çekinmem. Apple Watch’un mevzuat için onay almasını beklemek bizim yenilik yapmamızı engelliyor çünkü bu işlemler çok uzun sürüyor. Lakin mobil uygulama veya benzeri şeyleri bizden bekleyebilirsiniz.”

– Apple CEO’su Tim Cook

Firmanın yakın zamanda işe aldığı kişiler de teknoloji devinin sağlık sektöründe bir şeyler planladığını gösteriyor. Bu kişiler arasında ultrason firması Zonare’dan Anne Shelchuk, 3D kemik görüntüleme uzmanı Craig Slyfield ve Medtronic’ten sensör algoritma uzmanı Jay Mung bulunuyor.

Ek olarak 2016 yılının başlarında Apple, sağlık teknolojileri alanında çalıştırmak için 4 kişiye ihtiyacı olduğunu web sitesine ilan olarak koymuştu. Bu ilanda proje yöneticisi ve AR-GE teknisyeni arandığı belirtiliyordu. Özellike olası tüm biyomedikal araştırma mühendislerinin sağlık uygulamaları ve zindelik sensörlerini değerlendirebilmek için tasarım ve yürütme çalışmaları sunması isteniyordu.

Submit a Comment