Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Watch Liderliğinde, Akıllı Saat Pazarında Muhtemel Büyüme ve Gelişmeler

Apple Watch Liderliğinde, Akıllı Saat Pazarında Muhtemel Büyüme ve Gelişmeler
Kubilay Han Uluerim

Ürettiği akıllı saati satışa çıkardıktan 8 ay sonra Apple, 2015 yılını en büyük giyilebilir teknoloji üreten firma olarak kapattı.

IDC’nin yeni raporuna göre, Apple’ın 2015 yılında 4 milyar$ değerinde 11.6 milyon cihaz sattığı söyleniyor. Ortalama cihaz fiyatının 350$ olduğunu varsayarsak biraz muhafazakâr bir açıklama. Zira Apple Watch, 18 karat elmaslı altın modelini de göz önünde bulundurursak, 350$ ve 12.000$’lık bir fiyat aralığına sahip. Apple’ın arkasından gelen firma ise 1.8 milyar$ ile Fitbit. Bunun en büyük sebeplerinden biri de 21 milyon ürün satmasına rağmen, ortalama Fitbit ürününün 90$ olması. İlk 5’e giren markaların son 3’ü ise Samsung, Garmin ve Xiaomi.

IDC’nin gözlemlerine göre, Xiaomi’nin ucuz aktivite takip cihazlarına odaklanması sonucu, bu cihazlar Çin’de oldukça yaygın kullanım buldu. Zira diğer markalarla karşılaştırıldığında, 11$ olan taban fiyatı sayesinde, ürünlerinin çok satılması gayet normal. Xiaomi’nin son ürünü olan Mi Band de bu geleneği takip ederek 13$ fiyatıyla piyasaya sunuluyor. Bu sayede diğer markalara biraz daha yaklaşabilse de, pazarda onlar kadar büyük yere şimdilik sahip olamıyor.

Araştırma firması Gartner’ın açıkladığına göre, 2016 yılı içinde 274.6 milyon giyilebilir cihazın satılacağı öngörülüyor. Geçen seneye oranla %18.4 oranda artışla 28.7 milyar$ satış rakamlarına ulaşılacağı belirtiliyor. 2015’den 2017’ye kadar akıllı saat kullanımının %48 artacağı ve bunun sebebinin, Apple’ın akıllı saatleri popülerleştirme çalışmaları olduğu söyleniyor. Son olarak Buzzfeed’in açıklamalarına göre, California merkezli Cupertino, Apple Watch 2’nin 21 Mart günü tanıtımı için hazırlanıyor.

Submit a Comment