Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

EPFL’den Dijital Sağlık İçin Yeni Teknoloji

EPFL’den Dijital Sağlık İçin Yeni Teknoloji
Kubilay Han Uluerim

École Polytechnique Fédérale de Lausanne’daki (EPFL) araştırmacılar, kendi boyutunun 4 katı kadar esneyebilen ve bükülebilen bir devre geliştirdi.

Normalde devreler düz plakalara basılıyor, fakat bu yeni teknoloji sayesinde esneyen ve bükülebilen, yani her şekle girebilen cihazlar üretilmesine olanak sağlanacağı söyleniyor. Bu teknolojinin, özellikle giyilebilir teknolojiler alanında yeni gelişmelere yol açacağı düşünülüyor. Geliştirilen devre, biyolojik sensörlerin yerleştirilmesini kolaylaştıracağı için, önümüzdeki yıllarda özellikle aktivite takip cihazları ve akıllı kıyafetler alanında yeni ürünleri görmemiz kuvvetle muhtemel.

Araştırmacıların açıkladığına göre, sıvı metali esnek polimerle kaplayan teknolojinin, elektrik aktarımını sağlayabilecek bir devre oluşturuyor. EPFL’den Hadrien Michaud’un dediğine göre, geliştirilen bu yeni devre, iletken özelliğini kaybetmeden ve bozulmadan önce 1 milyondan fazla esnemeye dayanabilir. Bir altın alaşımı ve galyumdan oluşan metalin çok iyi bir iletken olduğu ve erime noktasının düşük olduğu söyleniyor. Oda sıcaklığında eriyen galyumun, altın tarafından tutularak homojen kalması ve polimerle karışmaması sağlanıyor. Genel kullanıma ne zaman etki edeceği bilinmese de, deneylerin verdiği sonuca göre teknolojinin ilerleyeceği yolu hep birlikte göreceğiz.

Submit a Comment