Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sensörlü Cihaz Sayesinde Doktorlar Ameliyat Sonrasında Hastalarını Uzaktan Takip Edebilecek

Sensörlü Cihaz Sayesinde Doktorlar Ameliyat Sonrasında Hastalarını Uzaktan Takip Edebilecek
Sevde Çakmak

Waterloo Üniversitesinde geliştirilen yeni bir sensörlü cihaz, doktorların operasyon geçiren hastalarının sağlık durumlarını ve iyileşme süreçlerini uzaktan takip etmesini sağlayacak.

Protez ameliyatı esnasında ekleme yerleştirilen ufak bir cihaz sayesinde, hasta eklemlerini hareket ettirdikçe doktorların akıllı telefonlarına veya diğer elektronik cihazlarına hasta bilgileri aktarılacak. Böylece, doktorlar hem hastanın sağlık durumunu takip edebilecek hem de hastalar, muayeneye gelmeden de sağlık durumlarından haberdar olabilecekler.

Tıp alanı için uygulanacak bu sistem,  başka birçok çeşitli alanda da uygulanabilir. Örneğin, sistem geliştirilirse araç tekerleklerine yerleştirilmiş cihaz buzlanmış yolları teşhis edip, araç sürücüsüne uyarı sinyali verebilir. Tekerlek ve yolun sürtünmesi sonucu harekete geçen cihaz, tehlikelere yol açabilecek ıslak veya buzlu yollarda, kontrol merkezine sinyal göndererek sürücüyü uyarabilir.

Araştırmacılar tarafından üretilen bu ön model, elektromanyetizmayı ve triboelektiriği yani sürtünme ile elektriklenme yöntemini birleştirerek, farklı bir manyetik akım üretiyor. Üretilen bu manyetik akım da, yeni bir enerji depolama tekniği ortaya koyuyor.

Cihaz eğilip, büküldüğünde, elektrik devrelerini algılamak ve güçlendirmek için gereken elektriği üretiyor ve böylece kablosuz sinyal iletimi sağlanıyor.

“Cihaz üretim aşamasındayken amaç, bataryaya bağlı olmayan bir sensör geliştirmekti.” diye belirten araştırmacılar, geliştirilen bu cihazın güç kaynağını kendi ürettiğini ifade ediyor. Bu özelliği sayesinde, kullanıcılar yıpranmış bataryaları değiştirmekten ve bu değişim için yüklü miktarda para ödemekten kurtulacaklar. Tanıtım bilgilerine göre, sensör 6 cm uzunlukta olup, 1 cm genişliğe sahip. Ticari olarak üretiminin ise, 5 dolar ile 10 dolar tutarında olabileceği öngörülüyor.

Araştırmacıların yeni hedefi, cihazın boyutlarını küçültmek ve yalnızca sürtünme ile elektriklenme yöntemiyle çalışan daha duyarlı bir cihaz geliştirmek.

Kaynak: Med-Tech News

Submit a Comment