Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Uygulamalar ile Haftaya Sağlıklı Başlayın

Mobil Uygulamalar ile Haftaya Sağlıklı Başlayın
Buğrahan Ceylan

Markete alışverişe gittiniz ve rafta gördüğünüz ürünü almalı mı yoksa almamalı mı karar veremiyorsunuz. Sebebi ise, almak istediğiniz gıda maddesinin zararlı olup olmadığı. Bu durumda arayabileceğiniz yakın bir beslenme uzmanı arkadaşınız yoksa yapabileceğiniz pek bir şey yok demektir; bir karar vermeniz gerekiyor.

Ne kadar çok kilo aldığınızı son zamanlarda herkes size söylemeye başladı ve bu kötü gidişata bir dur demeye karar verdiniz. Hafta içi yoğun iş temposunu bitirdikten sonra, hafta sonu için plan yaptınız ve sahil boyu koşmak için yola koyuldunuz. Sorun şu ki; spor, düzenli ve planlı yapıldığı zaman faydaları görülen bir aktivitedir. Siz ise ne kadar koşmanız ya da ne kadar hızlı hareket etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Koşmaya başladıktan 10 dakika sonra, köşedeki sınırsız açık büfe kahvaltı veren deniz manzaralı restorana girmeniz yüksek bir ihtimal.

Sağlık yalnızca bedenimiz için değil, ruh ve akli dengemiz için de son derece önemlidir. Modern dünyada, hele ki büyük şehirlerde yoğun iş temposu sizi aksi, gergin ve sürekli yorgun biri haline getirebilir. Kesinlikle rahatlamanız gerekiyor ve sizin ne tatile ne de bir yoga salonuna gitmeye vaktiniz var.

Bu tip ve benzeri sayılamayacak pek çok durum için mobil aygıtlar ve teknoloji, kullanıcılara çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Özelliklerini paylaşmaya uygun bulduğumuz ve ilgi çekici olan mobil uygulamaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

1-Cardio Trainer

Antrenmanınızın her anını takip eden ve GPS üzerinden rotanızı belirleyen Cardio Trainer’ı deneyerek çok daha verimli bir antrenman tecrübesi yaşayabilirsiniz. Uygulama, içerisinde bir pedometre (attığınız her adımı sayan bir sayaç) ile geliyor ve sizi sürekli takip ediyor. Uygulama, kırmızı ışıkta ya da yol kenarında beklerken dahi, antrenman sayacını durduruyor ve böylece siz de gerçekte ne kadar kalori yaktığınızı ya da mesafe kat ettiğinizi görebiliyorsunuz. İstediğiniz zaman, aldığınız mesafe, hız, ve  yakılan kalori miktarınızı sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca tüm bu antrenmanlarınızı Facebook üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Uygulama Android cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

2- Gym Pact

Tam anlamıyla dâhiyane bir uygulama. Eğer bu uygulamaya sadık kalırsanız gerçekten istediğiniz kiloya düşmeniz mümkün. Nasıl mı? Çünkü gerekenleri yapmazsanız para ödemeniz gerekecek de ondan.  Uygulamaya katılan kullanıcılar, istedikleri zaman değiştirebilecekleri bir spor çizelgesi oluşturuyorlar ve uygulamaya kaydediyorlar. Eğer belirtilen zamanda, gidileceğini söylenen spor salonuna gidilmez ve uygulama aracılığıyla orada yer bildirimi (check-in) yapılmazsa uygulama size bir para cezası kesiyor. Şayet verdiğiniz sözü yerine getirir ve en az yarım saat spor yaparsanız bu sefer, gitmeyenlerden alınan para cezaları sayesinde biriktirilen miktardan ödül kazanıyorsunuz. Gerçekten çok akıllıca bir sistemi olan bu uygulama sayesinde kilo vermek zorunlu bir iş haline gelebilir. Uygulamanın olabildiğince çok spor salonu ile anlaşma yaparak yayılabileceği düşünülüyor. Uygulama hem iOS hem de Android için ulaşılabilir durumda.

3- iYoga

Stres günümüzde insanoğlunun en büyük düşmanlarından bir tanesi. Yoga ise stres ile baş edebilmek için güzel bir yöntem. Peki, yoga yaparken vücudunuzun nasıl çalıştığını ya da hangi kaslarınızın geliştiğini görmek istemez miydiniz? 3D4Medical’in uygulamalarından biri olan iYoga sayesinde hem nasıl yoga yapacağınızı hem de biraz olsun merakınız var ise kaslarınızın yoga ile nasıl geliştiğini ve hareket ettiğini öğrenebilirsiniz. Başarılı 3 boyutlu grafikleri ve ara yüzü ile ilgi toplayan uygulama size de yogayı sevdirebilir.

4- Meditation Oasis

Derin nefes alın ve rahatlayın. Kendinizi çalan müziğin yumuşak ezgilerine bırakın ve günün stresinden biraz olsun uzaklaşmaya çalışın. Meditation Oasis uygulamalarından bir tanesini seçerek nefes alıp verme ve vücudunuzu rahatlamak amacıyla müzik ya da doğanın seslerinden faydalanın. Bu uygulamalar sizi sakinleştirmek için  gerçekten başarılı yönlendirmelere sahipler. iOS tabanlı cihazlar ile kullanabilirsiniz.

5- Sleep Cycle

Yatağınızda uyurken, yaptığınız hareketlere, dönüşlere bağlı olarak Sleep Cycle uygulaması, ivme ölçeri sayesinde uykunun hangi safhasında olduğunuzu tahmin ediyor ve alarmınızı buna göre ayarlıyor. Olması gerekenden çok daha fazla uyumuş olmanıza rağmen neden sanki hiç dinlenememiş gibi hissettiğinizi biliyor musunuz? Muhtemelen derin uyku safhasında aniden uyandığınız için yorgun oluyorsunuz ve Sleep Cycle bu tip durumların önüne geçebilmek için yararlı bir uygulama. Siz yine de uygulamaya çok güvenip alarm verme işini ona bırakmayın yoksa iyi uyku almak isterken işinizden olabilirsiniz.

6- Meal Snap

Meal Snap uygulaması sayesinde kalori hesaplaması hiç bu kadar ilginç ve zevkli olmamıştı. Uygulama şu şekilde çalışıyor; sofranızda yemek üzere olduğunuz öğünün resmini çekin ve gerisini uygulamaya bırakın. Çektiğiniz resim sayesinde Meal Snap size içerikleri ile birlikte ne yemek üzere olduğunuzu listeliyor ve tahmini alacağınız kaloriyi hesaplıyor. Oldukça kullanışlı ve pratik.

7- Fitocracy

Spor ve fitness çalışmaları yapmak aslında oldukça sosyal bir olay. Fitocracy antrenmanlarınızın sonuçlarını, çalışmalarınızı ve yerine getirdiğiniz hedefleri ( ne kadar çok koştuğunuz ya da o gün ne kadar kalori yaktığınız) paylaşabileceğiniz bir sosyal ağ platformu. Fitocracy haber akışı sayesinde uygulama içerisinde arkadaşlarınızın ne kadar ilerleme kaydettiğini de görebilirsiniz. iOS ve Android için ücretsiz bir uygulamadır.

 

 

 

 

Comments

Submit a Comment