Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Artan Sağlıksız Stresi Algılayan Mobil Cihaz

Artan Sağlıksız Stresi Algılayan Mobil Cihaz
Can Aytı

Yeni üretilen bir mobil sağlık uygulaması; -çoğu insanın imkansız olarak gördüğü- günlük hayattaki stres oranını hafifletmeyi amaçlıyor.

Uygulamanın yaratıcılarının iddialarına göre, insanlar bir akıllı telefon aracılığıyla kendi kortizol seviyelerini ölçebilecekler. Yani herhangi bir yerde kendi stres düzeylerini görebilecekler.

Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar kendi tükürüklerini analiz ederek hızlıca sonuç alabilecekler. Şu anki koşullarda böyle bir testin 50 dolara yakın bir ücreti ve bir haftalık bir bekleme süresi var. Ancak bu uygulama, tükürük kortizol seviyelerini ölçmek için, bir kamera lensi ve bir ışık difüzörü kullanmakta. Ve bunun sayesinde kullanıcılarına sadece 5 dolarlık bir maliyet ve neredeyse anında sonuç imkanı sunuyor.

stress

Uygulama tıp dünyasına, geçtiğimiz ayda Endokrinoloji Uluslararası Kongresi sırasında sunuldu. Bu yenilikçi uygulama ister istemez insanları mobil uygulamaları sadece yaşamsal belirtileri kayıt veya izleme yerine nasıl kullanabileceklerini düşünmeye itiyor.

New York Daily News’a konuşan Dr. Joel Ehrenkranz, Amerika’da ve dünyanın geri kalanında kortizol ölçme uygulaması yapılan tesislerin eksikliği konusunun artık çokta büyük bir problem olmayacağından bahsediyor.

Uzmanlar, stres seviyelerinin ölçülmesinin, diyabet, yüksek tansiyon, kalp sorunları, hormon dengesizlikleri ve depresyon gibi geniş bir yelpazede bulunan sağlık sorunları bulunan hastalar için de değerli olduğu görüşünde.

2015 yılında markete sürülmesi planlanan bu cihaz ve uygulama için tabii öncelikle FDA’den izin alınması gerekiyor.

Haziran ayında yapılan cihazın sunumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment