Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

1.5 Milyon Avustralyalı Diyabet Hastası Mobil Teknolojiyle Kendine Bakabilir Mi?

1.5 Milyon Avustralyalı Diyabet Hastası Mobil Teknolojiyle Kendine Bakabilir Mi?
Kubilay Han Uluerim

CSIRO / University of Queensland araştırmacılarından Dr. Farhad Fatehi’nin diyabet için geliştirdiği yeni mobil uygulaması sayesinde Avustralyalı diyabet hastaları için sağlık hizmetleri kolaylaşacak.

Farhad’ın belirttiğine göre 1.5 milyon diyabet hastası şu anda glikoz tahlillerinin sonuçlarını elle yazarak doktorlara gönderiyor. Bu da çeşitli hatalara sebep oluyor ve zaman alıyor. Lakin bu yeni uygulama sayesinde hastanın bütün tahlil sonuçları Bluetooth ile glikoz ölçerlerden alındığı gibi doktor ve hemşirelere gönderilebiliyor. Bu sayede doktorlar herhangi bir aksilik olduğunda anında bilgilendiriliyor ve müdahale edebiliyorlar. Özellikle körlük, böbrek iflası ve uzuvların kesilmesi gibi durumların önüne geçilebiliyor.

Dr. Fatehi bu uygulamayla birçok doktorun eldeki verilere daha çok güvenerek birden fazla hastayı kısa sürede tedavi edebiileceğini söylüyor. Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri de konu hakkında tıbbi bilgi sahibi olmayan hastaların glikoz ölçümlerinden sonra renkli kodlar ve tablolar ile durumlarının nasıl olduğunu öğrenebilmesi. Son olarak bu uygulama sayesinde diyabet tedavisine harcanan paranın her sene %10 azalacağı öngörülüyor.

“Bu uygulama hastayı kendi sağlığının merkezine ve önüne koyuyor. Hastalar artık daha hevesli ve güçlü oldukları için hastalıkları üzerinde daha fazla kontrol sahibiler.”

– Dr. Farhad Fatehi

Daha ayrıntılı bilgi almak için Dr. Fatehi’nin röportajını YouTube üzerinden izleyip dinleyebilirsiniz.

Submit a Comment