Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

KardiaBand ile Her Yerde EKG Çekimi Yapın

KardiaBand ile Her Yerde EKG Çekimi Yapın
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz gün San Francisco merkezli AliveCor, ürettiği EKG cihazı AliveCor Mobile ECG’nin adını değiştirerek Kardia Mobile yaptı ve ikinci bir cihaz olarak, EKG sinyallerini okuyan Apple Watch kayışı KardiaBand’i tanıttı. Kayış şimdilik satışa sunulamıyor, zira FDA’den izin alabilmiş değil.

AliveCor ayrıca Kardia Mobile uygulaması için HealthKit bağlantısı gibi yeni özelliklerin tanıtımını da yaptı.

Kardia Mobile, kullanıcının 2 baş parmağının cihaza dokunmasına ihtiyaç duyarken, KardiaBand sadece bileği temas noktası olarak kullanıyor. Daha sonra, kullanıcının diğer elindeki baş parmağıyla dokunması sayesinde EKG çekimi yapıyor. Toplanan veriler direkt olarak Apple Watch’a gidiyor ve atrial fibrilasyon, normallik, okunabilirlik algoritmalarından geçiyor. ”Kalp atışını sıcaklığa benzetiyorum. Çok sıcak veya soğuk olduğunda size bir şey anlatabilir, fakat EKG, kalbinizden gelen elektrik sinyallerini toplayan daha ileri seviye bir tıbbi ölçüm yöntemi. Yani kalbiniz hakkında size daha ayrıntılı bilgi veren bir teknoloji. Atrial fibrilasyon gibi rahatsızlıkların tespiti de ancak bu sayede yapılabiliyor. Her yerde ölçüm yapabileceğiniz taşınabilir bir cihazın varlığı bu yüzden oldukça önemli.” diyor AliveCor CEO’su Vic Gundotra.

Gundotra aynı zamanda, telefon uygulaması ve cihaz için geliştirilen, kullanıcıların EKG çekmeden önce ses kaydı yapmasına yarayan yeni bir yazılım içeriğinin de hizmete sunulacağını belirtti. Bu içeriğin geliştirilerek, ileriki zamanlarda, ses tonundan nefes alma sorunlarını da tespit edebilecek hâle gelmesi planlanıyor. HealthKit bağlantısı ise EKG bilgileriyle atılan adımları ve yakılan kalorileri eşleştirip, kişinin doktoruna rapor olarak sunmasını sağlıyor.

Submit a Comment