Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşlı ve Hastaların Sağlığı ProACT ile Kontrol Altında

Yaşlı ve Hastaların Sağlığı ProACT ile Kontrol Altında
Kubilay Han Uluerim

Trinity College Dublin tarafından yürütülen ve birden fazla kronik hastalığa sahip yaşlıların kendilerine bakmalarını sağlayan ProACT dijital teknoloji projesi, AB’nin Horizon 2020 Araştırma ve Yenilik programı altında 4.87 milyon € para ödülü aldı.

ProACT, Trinity’nin açıklamalarına göre, 65 yaş üstü yaşlıların kronik hastalık bakımını destekleyen, türünün İrlanda ve Avrupa’daki ilk bulut tabanlı dijital çözümü. Sistemin teknolojileri, zamanlarının çoğunu evde geçiren yaşlı insanlar için, davranışsal ve yaşam tarzına dayalı değişiklikler üzerine yoğunlaşıp, bakım destek şebekelerine bağlanıyor.

Üniversiteden gelen açıklamaya göre, araştırma programının ilk aşaması diyabet, kronik kalp hastalığı, kalp yetmezliği, KOAH ve bunama gibi hastalıkları hedefleyecek. Sistemin halihazırda var olan uygulamaları, sensörleri ve diğer sağlık cihazlarını birbirine bağlayacağı da belirtiliyor.

Hastalar ve sağlık hizmeti veren kurumlar, akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanarak ProACT sistemine bilgi girebilecek. Bu sayede birden fazla kronik rahatsızlığı olan hastaların kendi sağlıklarını kontrol altında tutmaları kolaylaşacak.

2019 yılında bitmesi planlanan ProACT araştırma programı, İrlanda ve Belçika olmak üzere iki ülkede yürütülecek.

Submit a Comment