Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâlı Sanal Koç Lena, Diyabet Hastalarına Yardım Etmeye Geliyor

Yapay Zekâlı Sanal Koç Lena, Diyabet Hastalarına Yardım Etmeye Geliyor
Kubilay Han Uluerim

Harvard’ın Joslin Diyabet Merkezindeki uzmanlar, daha büyük bir kitleye ulaşmak için dijital teknolojilere yöneldi.

Obezite Klinik Programı Tıbbi Yöneticisi Dr. Osama Hamdy; bir grup dijital sağlık uzmanı, animatör ve oyun geliştiriciyi toplayarak HealthMation‘ı kurdu. Şirket geçtiğimiz ay kurulmasına rağmen ilk mobil uygulaması Why WAIT’in beta sürümünü kullanıma sundu.

Daha önceden klinik diyabet araştırmalarında test edilen Why WAIT’in oldukça marifetli olduğunu söyleyebiliriz. Deneylere katılıp uygulamayı deneyen hastaların kilolarının %10’unu kaybetmesi, belden 9cm incelmesi ve 6 aydan fazladır kilo almaması bu yazılımın ne kadar başarılı olduğunu kanıtlayan sonuçlardan sadece birkaçı.

Why WAIT uygulaması, kişiselleştirilmiş diyabet önleme programı boyunca kullanıcılara yardım eden Lena adlı sanal bir karaktere sahip. Bu karakter, kişinin kilo verme süreci boyunca beslenme konusunda tavsiyeler veriyor ve egzersiz koçluğu yapıyor. Bu koçluğun temelleri ise NuPlanit’in fenotip, beslenme, davranış bilimi ve yapay zekâ prensiplerine dayanıyor. Uygulama ek olarak kullanıcının giyilebilir cihazlarından da veri toplayabiliyor. Ayrıca ne kadar fazla insan tarafından kullanılırsa yapay zekâ o kadar akıllanıyor. Bu sayede uygulamanın uzun vadede çeşitli çıkarımlar yaparak tavsiyeler vermesi mümkün oluyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment