Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Down Sendromlu Hastalar Mobil Uygulamalarla Kendini İfade Ediyor

Down Sendromlu Hastalar Mobil Uygulamalarla Kendini İfade Ediyor
Kubilay Han Uluerim

Dijital sağlık teknolojilerinin en hızlı geliştiği ülkelerden biri olan Birleşik Krallık’ta NHS’in faaliyetlerine bir yenisi eklendi.

Yazılımcı firma Maldaba tarafından geliştirilen ve Humber NHS Foundation Trust bünyesinde kullanılan My Health Guide mobil uygulaması, öğrenme güçlüğü çeken 200 hastaya yardım ediyor. NHS England ve SBRI Healthcare tarafından fonlanan uygulama; kişilerin kolayca yazı yazmasına, ses kaydetmesine, video ve fotoğraf çekip hasta bakıcılarla paylaşmasına yardımcı oluyor. Bu sayede hastaların kendilerini ifade etmesi kolaylaşıyor.

Uygulamayı kullananlar arasında Carl Barron ve Martin Robson adlı down sendromlu iki hasta bulunuyor. Carl’ın babası Dennis, oğlunun bu uygulamayı sık sık kullandığını ve kendini çok daha rahat ifade ettiğini söylüyor. Diğer hasta Martin ise Carl’ın söylediklerine katılıyor ve aklındaki tiyatro eseriyle ilgili gün içinde birçok video çektiğini belirtiyor.

carl

Hastalardan Carl Barron ve babası Dennis

“My Health Guide dünya ile iletişime geçmeme ve yaşadığım her şeyi kaydetmeme yardım ediyor. İnsanların benim nasıl düşündüğümü anlamalarını sağlıyor; çünkü sağlığımla ilgili her türlü bilgi sadece bir yerde bulunuyor.”

– Carl Barron

Carl Barron’ın vakası hakkında detaylı bilgi almak isteyen okurlarımız My Health Guide’ın resmi YouTube kanalından ilgili videoyu izleyebilirler.

 

Kaynak:

 

 

Submit a Comment