Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beş Dakikada Kan Grubunu Belirlemek Mümkün

Beş Dakikada Kan Grubunu Belirlemek Mümkün
Buğrahan Ceylan

Pek çok kişi kan grubunun ne olduğunu bilse dahi, bir o kadar da hiç öğrenmemiş ve kan grubunu merak etmemiş insan vardır. Kan grubunun bilinmesi hatta mümkünse bu bilginin yazılı olduğu bir belgeyi daima beraber taşınması, olabilecek herhangi bir acil sağlık durumuna karşı alınabilecek birincil önlemlerdendir.

Henüz öğrenci olan Portekizli Ana Ferraz, kişinin kan grubunu mevcut yöntemlerden 4 kat daha hızlı bir şekilde belirleyebilen bir cihaz icat etti. Böyle bir icadın önemi ise, az önce de belirttiğimiz gibi herhangi acil bir durumda kişinin kan grubunun belirlenerek gerekli işlemlerin bir an önce yapılmaya başlanabilmesinde yatıyor. Cihaz içerisine eklenen kan örnekleri, kimyasayal analizler için kullanılan bir belirteç maddeyle karıştırılıyor mekanizma kan grubu belirleme sürecini normal test süreçlerinden 4 kez daha hızlı sonuç verebiliyor. Cihaz ayrıca akıllı telefon,tablet ve bilgisayarlarla senkronize çalışarak pratik bir kullanım sunabiliyor.

Cihazın yakın zamanda geliştirilerek hastane ve ambulanslarda kullanılması planlanıyor nitekim bu icat Microsoft’un Imagine Cup isimli yarışmasında başarı elde etmişti bu sebeple gerekli maddi desteğin kısa bir zamanda büyük şirketlerden alınabilmesi bekleniyor.

Teknoloji, bilim ve inovasyon her alanı etkilediği gibi sağlık sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Tüm dijital gelişmeler ve yeni icatlar sayesinde maliyet tasarrufları bir yana pek çok insan daha sağlıklı bir hayatı bu gelişmeler sayesinde elde edebilecek. Özellikle yeni yazılım ve eklentilerle tıpkı bir medikal cihaz gibi kullanılabilen akıllı telefonlar, bugün tedavi için hastaneye gittiğimiz pek çok hastalığın üstesinden gelebilmemize yardımcı olabilir.

Submit a Comment