Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Akciğer Kanseri Teşhisinde IBM’in Watson’ından Yararlanacak

Doktorlar Akciğer Kanseri Teşhisinde IBM’in Watson’ından Yararlanacak
Seçil Uygungil

İki yılı aşkın bir süre önce IBM’in süper bilgisayarı Watson’Jeopardy!’’ yarışması sorularına daha hızlı cevap vererek başarılı yarışmacıları alt etmek için sahnedeydi. Şimdi ise Watson doktorlar için cevap arıyor. The Maine Center Watson’ın ışık hızında bilgisayar sistemini kanser hastalarıyla ilgilenmek amacıyla test ediyor. New York’un Westmed Sağlık Grubu’yla birlikte Maine’deki doktorlar Watson’ı akciğer kanserini teşhis etme ve tedavi önermede klinik bilgi aktarması için yönlendiriyor.

IBM, Watson’ın dilsel ve analitik yeteneklerini ‘’Jeoparty!’’ yarışmasında etkin bir şekilde kullanabilmek için geliştirmişti. Yeni tıbbi uygulaması için IBM, New York City’s Memorial Sloan-Kettering Cancer Center’ın klinik uzmanları ve WellPoint sağlık sigorta şirketinin teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalıştı. Süper bilgisayar 42 tıp dergisinden ve kanser araştırmalarının klinik denemelerinden oluşan iki milyon sayfadan alınan 600,000 parçadan fazla tıbbi delil gösterebiliyor.

Bu uygulama tıbbi literatürden oluşan büyük veri tabanın yanında Watson’ın hastaların tıbbi kayıtlarına ve sigorta şirketinin kararlarına ulaşmasını sağlıyor. Watson bu veri tabandan ve kayıtlardan hastanın tıbbi özgeçmişine ulaşıp tedavi seçenekleri sunuyor. Örneğin; Watson kemoterapi için veriler doğrultusunda kişiye özel rejim oluşturabiliyor. Ayrıca onkoloji alanında son zamanlarda artan çalışmaları kayıt edip klinisyenlere yardımcı oluyor.

Watson’ın internet üzerinden her yerden ulaşılabilen bulut tabanı sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun hastalar bu yeni uygulamadan yararlanabiliyor. Watson’ın test süreci şimdilik akciğer kanseri vakaları üzerine olsa da yakın zamanda başka hastalıklar için de kullanılabilir.

 

Submit a Comment