Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bilim Kurgu Filmleri Gerçek mi Oluyor?

Bilim Kurgu Filmleri Gerçek mi Oluyor?
Seçil Önal

Doktorları 8 yaşındaki kanser hastası Grady Hofmann’a, 2012’nin baharında ilik nakli ameliyatı geçirdiğinde, 2 ay boyunca hastaneden çıkmaması gerektiğini ve izole halde yaşamasını söyledi. Elbette bu durum ailesinden ve okulundan ayrı kalmasını gerektiriyordu. Çözüm ararken Anybots isimli şirketten haberleri oldu.

Silikon Vadisinde bulunan bu şirket, Grady’e sanal mevcudiyeti sağlayan robotlarından, bir QB model, temin etti. Bu sayede aslında hastanedeki odasındayken ailesini ve okulunu görüp onlarla iletişim halinde olabildi.

Grady’nin dış dünyayla iletişimi için gözleri, kulakları ve ağzı olan bu araca kendilerince bir isim de veren aile, araca Gradybot demeyi tercih ettiler. Grady bu sayede 2 ay boyunca uyku öncesi sohbete, kahvaltılara, okul ziyaretlerine, doğum günü kutlamalarına ve erkek kardeşleriyle kavgalara kadar katılım gösterebildi. Burada Grady yaşadıklarını anlatmış, o bu sıkıntılı zamanı güzel geçirebilmenin bir yolunu bulmuş.

Siz de kendi ‘bot’unuzu yaratabilmek, test etmek isterseniz buyrun tıklayın.

Grady iyileşti ve artık okuluna kendi gidebiliyor ama bana kalırsa bu şirket Surrogates (Suretler) filmine bir giriş niteliğinde. Artık dışarıdaki hiç bir tehlikeye açık olmamak için birer bot’la gezmeyi tercih edebileceğiniz süper teknolojik günler yakın olabilir.

Submit a Comment