Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Doktorlar için Instagram” Avrupa’da Yaygınlaşıyor

“Doktorlar için Instagram” Avrupa’da Yaygınlaşıyor
Ceren Gülpınar

Geçtiğimiz haziran ayında sizlerle paylaştığımız doktorlara ve sağlık uzmanlarına yönelik uygulama Figure 1, bu yılın sonuna kadar Batı Avrupa’da yaygınlaştırılacak.

Uygulama, doktorların hastalarıyla ve tıp öğrencilerinin birbirleriyle fotoğraf paylaşmasını sağlamak için tasarlanmış. Şimdiye kadar kimliği belirsiz hastalara ait, 150 bin doktor tarafından fotoğraf paylaşımda bulunulmuş. Ancak pek çok doktor, hastaların mahremiyetiyle ilgili gizlilik ihmalinde bulunmaktan endişelendiği için paylaşımda bulunmaktan çekinmektedir. Hastalara ait yüzler, uygulama tarafından otomatik olarak gizlense bile, dövme gibi kişisel tanımla işaretlerinin de engellenmesi gerekmektedir. Uygulamada paylaşılacak her bir fotoğraf eklenmeden önce, moderatörler tarafından kontrol edilmektedir.

figure 1

Sır Yok

Uygulamanın kurucusu Dr. Josh Landy‘nin söylediklerine göre uygulama, hastaya ait şahsi bilgileri içermemektedir. Hastaya ait kişisel bilgileri paylaşmadıklarını söyleyen Landy, hastaya ait bilgileri saklamanın en iyi yolunun, o bilgilere sahip olmamak olduğunu söyledi ve sağlık hizmeti sunan bir organizasyon olmadıklarını da ekledi. Nadir de olsa, bazı tıbbi durumların da paylaşılamadığını açıkladı.

Uygulama, herkes tarafından ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Ancak, yalnızca doktorlar ve sağlık profesyonelleri fotoğraf yükleyip yorum yapabilmektedir.

Renkli

Landy’nin söylediklerine göre, sansasyonel fotoğraflar uygulama tarafından reddedilmektedir. Landy, uygulamadaki her türlü paylaşımın eğitim amaçlı olduğunu ve sağlık görevlilerinin her gün karşılaştığı çok renkli fotoğrafların olduğunu belirtti. Uygulama şu anda, Kuzey Amerika, İngiltere ve İrlanda’da mevcut. Geçtiğimiz yıl 6 milyon dolar yatırım alan uygulamada yer alan hem klasik hem de sıra dışı paylaşımlar, herhangi bir sağlık durumuna katkı sağlamaktadır.

Figure 1

Uygulamanın Apple versiyonu için linke tıklayabilirsiniz.

Uygulamanın Android versiyonu için linke tıklayabilirsiniz.

Submit a Comment