Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Mobil Destek

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Mobil Destek
Buğrahan Ceylan

PayPal ortak kurucularından yeni bir girişim olarak, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için bir mobil uygulama yapıldı. Glow isimli bu uygulama, kadınların gebe kalabilmeleri için bir takip sistemi oluşturuyor ve en uygun zamanların ne olduğunu tahmin edebiliyor.

Max Levchin, geçen haftalarda uygulamanın nasıl çalıştığını anlatırken: “Kullanıcıların tek yapması gereken, uygulamanın ihtiyaç duyduğu bilgileri girmesi. Bu noktadan sonra gerekli formüller uygulama tarafından hesaplanmaya başlıyor. Bu, tamamen makinelerin bizim hakkımızda daha çok şey öğrendiği ve tavsiye verdiği yeni bir yaklaşım.” dedi.

Uygulamaya menstruasyon döngüsü bilgileri ve diğer kişisel bilgilerin (duygusal durum ya da vücut sıcaklığı) girilmesi ile, kullanıcıya bir doğurganlık penceresi sunulmaktadır. Açılan bu pencere ve takvimde gebe kalmanın en yüksek ihtimalli olduğu günler kullanıcıya önerilmektedir.

Levchin’in bir diğer projesi ise, şu an herhangi bir emsali olmayan, infertilite sigortası oluşturmak. “Glow First” isimli farklı bir mobil uygulama ile bu işi gerçekleştirmeyi düşünen Levchin, bu sayede çocuk sahibi olmak isteyen ama olamayan çiftlerin tedavisi için gerekli fonu da oluşturmayı planlıyor.

Sigorta sisteminin şu şekilde işlemesi planlanıyor; “Risk Havuzu” ismiyle oluşturulan hesaba her çift 10 ay boyunda aylık 50 dolar yatırıyor. Bu 10 ay içinde çiftlerden biri çocuk sahibi olursa, havuza koyduğu parayı direk bağışlamış sayılıyor ve geri alamıyor. Gebe kalamayanlar içinse, alınan bu paralar, kısırlık tedavisinde kullanılmak üzere harcanıyor. Dolayısıyla, her ay düzenli bir para akışı sağlanıyor.

Levchin, “Risk Havuzu” için ilk adımı kendi sermayesinden 1 milyon doları bağışlayarak başlatacağını söylüyor.

Submit a Comment