Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bilişsel Fonksiyon Testleri Kâğıt-Kalemden Dijitale Geçiyor

Bilişsel Fonksiyon Testleri Kâğıt-Kalemden Dijitale Geçiyor
Kubilay Han Uluerim

San Francisco merkezli Savonix, yaptığı son basın açıklamasında bilişsel değerlendirme uygulaması Savonix Mobile’ın dünya çapında hizmete sunulduğunu duyurdu. 30 dk süren beyin egzersizi ve test uygulaması, kâğıt-kalem usulü eski bilişsel fonksiyon testlerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu sayede zaman ve paradan tasarruf edileceği umuluyor.

Savonix Mobile; anlık kelime hafızası, dikkat, dürtü kontrolü, mekansal hafıza ve duygu tanımlama gibi birçok bilişsel alanda testler yapabiliyor. Yapılan testler bittikten sonra uygulama tarafından hastalara ve doktorlara bazı tavsiyeler veriliyor. Bu sayede hastanın akıl sağlığındaki eksikler belirleniyor ve kişiselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlanıyor. Şirketin açıklamalarına göre uygulamanın sunduğu hizmetler sadece bilişsel testlerden ibaret değil. Zira bilişsel faaliyetlerin bozukluğu diyabet ve KOAH gibi hastalıkların da habercisi olabiliyor. Savonix Mobile ile bu hastalıkların ortaya çıkmasından önce önlem alınabileceği vurgulanıyor.

“Kısıtlı bütçe ve az sayıda uzmana rağmen hastaların bilişsel ve duygusal fonksiyonlarını değerlendirme yöntemini değiştirip sektördeki önemli bir soruna çözüm sunuyoruz.”

– Savonix Kurucusu Dr. Mylea Charvat

savonix-launch

Kaynak:

Submit a Comment