Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Biyonik Organlar Düşünce ile Kontrol Edilebiliyor

Biyonik Organlar Düşünce ile Kontrol Edilebiliyor
Seçil Önal
  • 17 December 2013 12:08
  • http://tekdozdijital.com

Andrew Garthwaite Afganistan’da 2010 yılında Helmand bölgesinde görevliyken Taliban militanlarının ateşlediği RPG nedeniyle ağır yaralanıp kolunu kaybetti. Tedavisi uzun zaman aldı ama sonunda İngiltere’de düşünceyle kontrol edilen biyonik kol nakledildi.Onbaşı için bir ilk gerçekleşmiş oldu.

bionic1

Tyneside kentinde yaşayan 26 yaşındaki Garthwaite’ın ameliyatı Avusturya’da gerçekleştirildi. Kolunu kendi kontrol edebilmesi için aylarca Surrey kentinde rehabilitasyonda kaldı ve sonunda kolunu düşünce ile kontrol etmeye başladı.

Targeted Muscle Reinnervation isimli yöntemin kullanıldığı  belirtilen Garthwaite’in kopan koluna bağlı olan sinirler, yaralanmanın ardına göğsüne yönlendirildi.Yeni sinirler oluşturulamaz ama sinirler yeni bağlantılar oluşturabilir gerçeği üzerinden hareket edilerek uygulanan yönteme rehabilitasyonda yoğunlaşıldı.

bionic2

Şuan kullanılan myo-elektrik protezler EMG sinyalleriyle çalışıyorlar. Uzvun kalan bir ya da iki kas bölgesinden faydalanılıyor. Dr. Todd Kuiken, TMR yöntemini geliştirirken başka EMG bölgeleri yaratmaya odaklandı ki insanın protezi kendi kullanma kabiliyeti artsın.

Garthwaite kolunu hareket ettirdiğini düşündüğü zaman sinirler omuz kaslarında yeni bağlantılar oluşturmuş. Phantom limb pain (hayaletacı) denilen ve insanların kopan uzvun ağrısını hissettikleri anlar da böylelikle işe yaramış oldu. Sinirlerin oluşturduğu sinyaller, Garthwaite’in derisine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla sezgisel olarak hareketi sağlamayı başarmış.

bionic

Dr. Tim Jones biyonik kolun hareket kabiliyetini ciddi ölçüde artırdığı gibi hayalet acıyı da büyük ölçüde başka şekilde yönlendirildiği için sona erdirdiği kanısında ve bunun çok büyük bir gelişme olduğunu savunuyor.

Gartwaite, biyonik koluyla  ilgii konuşurken çok mutlu:

Submit a Comment