Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe En Yeni 9 Startup

Sağlık Sektöründe En Yeni 9 Startup
Ceren Gülpınar

Iron Yard, İkinci Sınıf 9 Dijital Sağlık Startup’ını Piyasaya Sürdü.

Stanburg /Güney Carolina’da kurulan Dijital sağlık hızlandırıcısı Iron Yard, Spartanburg Herald-Journal haberine göre ikinci sınıf 9 şirketi açıkladı.

Iron Yard geçtiğimiz yıl güneydoğu ABD’de büyük medikal sorunlar üzerinde çalışan ve Iron Yard tarafından teşvik edilen startupları faaliyete geçirdi. Startup’lar için 20.000 dolar fon ve %6 özkaynak karşılığı şirketlerden birkaç yan ödeme alındı. Yan ödemeler, yasal ve finansal destek ile şehrin dışında bulunan iş yerleri ve yaşam alanlarından oluşturuldu. Peter Barth‘un söylemlerine göre  güneydoğu genellikle diğer pazarlara göre biraz daha farklı bir konumda tutuluyor. Iron Yard yöneticisi “Biz Silikon Vadisi değiliz ve Silikon Vadisi gibi olmaya da çalışmıyoruz.” diyerek asıl aradıklarının sağlık sektöründe sorunları çözen startup’lar ve sadece startup’lar üzerine yoğunlaşmayan aynı zamanda uzun ve kalıcı izler bırakan şirketler olduğunu  konuşmasına ekledi.

 

startup

 

İşte Iron Yard bünyesine dahil olan 9 startup:

ahoyDoc:
Sağlık hizmeti sağlayıcılarının web sitelerinde online chatbox oluşturur ve etkinleştirilmesini sağlar. Hastalar mesajlaşırken randevularını programlayabilir, bildikleri pratik bilgiler hakkında  sorular sorabilir ve sağlık konuları hakkında bilgi desteği alabilir. Tıp profesyonelleri ise ahoyDoc yardımıyla hastalarının belirtilerini öğrenebilir ve doktora görünüp görünmemeleri hakkında önerilerde bulunabilir.

Apothesource: İlaç yönetim teknolojisiyle karşı karşıya gelen tüketiciler için tasarımlar yapan bir şirkettir. Startup’ların amiral gemisi olarak gösterilen Pill-Fill uygulaması hastalara doktor ya da eczacılarından ilaçları hakkında bilgi almaları konusunda yardımcı olur. Sağlık sigortası ve reçeteleri ile ilaç sayıları arasındaki etkileşimi, hatırlatıcılar yardımıyla kullanıcıya gösterilir.

Bee Resilient: Bu içten pazarlıklı şirket davranış değişimleri konusunda uzmanlık gösterir ve  gençlere yönelik davranış değişim platformları oluşturup bu platformları gruplara ayırır.

Excep apps: Özellikle otizmli çocuklar ile ilgili çalışmalar yürüten bu şirket sosyal yetkinlikleri, akademik başarıyı ve topluma uygun davranışları geliştirecek etkilere sahip.

Hats Off Technology: Erken evre olarak nitelendirilen şirketin ilk uygulaması NovAssis’tir. Kanser hastalarının sağlık kayıtlarının, tedavi bilgilerinin ve doktorlarından gelen mesajların konumlandırıldığı platform olarak tanımlanır.

iClinical: Kliniksel denemelere odaklanan bir startup’tır. Şirket klinik deney analizlerini ve mobil veri datalarını toplayan bir platform için çalışmaktadır.

Intention Technology : Hastalık belirtilerinin saptanması için gereken algoritmalar üzerinde faaliyetlerini sürdürür. Qualcomm X Prize yarışmasının 20 takımından biri olan BioScanR’ın hemen arka sıralamasındadır. Takımın kurucusuyla ilgili videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Rally Fit: Bu startup etkinlik izleme anlarına yönelip Fitbit ya da Jowbone gibi araçlarla egzersiz yapan insanları bir araya getiren sosyal medya uygulaması için çalışmaktadır.

Recovr: Son şirket olan Recovr sanal ortamda oynanabilecek terapi oyunları geliştiriyor. Felç olup tekrar sağlığına kavuşan insanlar için  Microsoft Xbox’ta oyun oynanabiliyor. Oyun doktor muayenehaneleri ya da hasta evlerinde kullanılabilir özellikte.

Submit a Comment