Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Blockchain Platformuyla Genetik Verilerinizi Paraya Dönüştürün

Yeni Blockchain Platformuyla Genetik Verilerinizi Paraya Dönüştürün
Derya Öztürk

Zenome isimli yeni bir blockchain platformu, genetik verilerinizi güvenlik riski olmaksızın satabilmenize olanak tanıyor. Bilimsel araştırmalar için kritik önem taşıyan genetik veriler, şu anda çok az sayıda kurum tarafından kontrol ediliyor. Bu sistem sayesinde hem bilim hem de insanlar kazanabilecek.

Yeni nesil tedaviler geliştirmeye çalışan kuruluşlar ve bilim insanları, araştırmaları için genetik verilere ihtiyaç duyuyorlar. Genetik verilerin pazar değeri 2010 yılında 5,9 milyon dolara ulaştı ve önümüzdeki yıllarda çok daha ciddi bir büyüme yaşanacağı söyleniyor. Fakat şu an için çok az sayıda şirket ve enstitü bu verileri kontrol ediyor.

Şimdiyse Zenome isimli yeni bir startup; insanların, genlerinde gizli olan bu veriler için ödeme alabilecekleri bir fırsat sunuyor.

Genetik Cüzdan

Zenome, her bireyin kendi genetik verisini kontrol etme hakkına sahip olduğu düşüncesinden yola çıkıyor.  Şirket blockchain teknolojisinden faydalanarak; genetik vericinin bilgilerini güvende tutarken, genetik veriye ihtiyaç duyan kişilere de bunları satın alma erişimi sunuyor.

Genetik veriler, bir kişi hakkında çok fazla ayrıntı içerdiğinden, verilerin bağışçının kimliğiyle bağlantılı olmamasını sağlamak hayati önem taşır. Blockchain de bunu gerçekleştirebilmek için biçilmiş kaftan.

Zenome donörlere; kimlerin, hangi amaçlarla genetik verilerine erişebilecekleri üzerinde kontrol sahibi olabilmelerine olanak tanıyor. Böylece donörler güvenlik korkuları olmadan genetik verileri üzerinden para kazanabilecekler. Daha çok genetik veriye ulaşılması da daha başarılı araştırmaların yapılmasının kapılarını açacak.

Kaynak: Futurism 

Submit a Comment