Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

BrainBaseline, Alzheimer Hastaları İçin Araştırmada Kullanılacak

BrainBaseline, Alzheimer Hastaları İçin Araştırmada Kullanılacak
Kubilay Han Uluerim

Bir grup araştırmacı, şirketlerin bilişsel araştırmalar yapmasına yardım eden BrainBaseline ile anlaşıp, Apple ResearchKit kullanarak Mind Share adlı bir araştırmaya başladı.

Mind Share araştırmacıları, University of Nebraska, University of Michigan, Vanderbilt, Northeastern, ve Wake Forest University eğitim kurumlarından katılıyorlar.

Açıklanana göre, Mind Share’in temel hedefi: hayat tarzı, tıbbi geçmiş ve davranışın Alzheimer hastalarının bilişsel işlevlerine nasıl etki ettiğini öğrenmek. Uygulama, BrainBaseline anketlerini kullanarak veri toplayacak ve bilişsel işlevi takip edecek. Kullanıcılar ne zaman bilişsel bir teste katılsa, sonuçta elde edilen veriler kullanıcı kontrol panelinde gözükecek ve diğer kişilerle karşılaştırma yapılacak. Zamanla biriken veriler ile gelişim takibi yapılabilecek.

Mind Share study

Araştırmacılar, araştırma sonunda topladıkları verileri Alzheimer hastalarını gözlemleyecek aygıtlar yapmak için kullanmayı umuyorlar. Araştırma aynı zamanda, Alzheimer hastası olmayan, bunama, ingilizce okuma ve yazma problemleri olan kişilere de açık.

Submit a Comment