Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Health-eBrain Study Hasta Bakıcıların Ruh Sağlığına Odaklanıyor

Health-eBrain Study Hasta Bakıcıların Ruh Sağlığına Odaklanıyor
Kubilay Han Uluerim

Alzheimer hastalarına bakmanın hasta bakıcıların bilişsel sağlığına etkilerini araştıran Health-eBrain Study adlı araştırma ikinci aşamaya geçti.

Araştırmacıların açıkladığına göre; çalışmanın birinci aşamasına Alzheimer hastalarına bakan 1000’den fazla hasta bakıcı katılmış. Bu süreçte “ücretsiz, eğitimsiz ve gayri resmi çalışan bakıcı” olarak tabir edilen aile üyelerinin profesyonel bakıcılarla karşılaştırıldığında bilişsel rahatsızlıklar geliştirdiği gözlemlenmiş. İkinci aşamada ise AnthroTronix’in bilişsel faaliyet hakkında geri bildirim veren beyin sağlığı değerlendirme uygulaması Dana kullanılacağı belirtiliyor.

“Hasta bakıcılık yapmanın duygusal yükü üzerine birçok çalışma yapılsa da uzun vadede bilişsel sağlığa verilen zararla ilgili pek fazla şey bilmiyoruz.” 

– Araştırma Danışmanı Dr. P. Murali Doraiswamy

Hasta bakıcıların üzerindeki stresi ve olası bilişsel hasarı inceleyecek olan ikinci aşama, aynı zamanda akıl sağlığına müdahale etme olanağı sağlayacak. Bu aşamadaki tüm katılımcılar Dana kullanırken bazılarına Mindoula uygulaması verilecek. Mindoula, akli ve bilişsel sağlık vakalarında yönetimi sağlamak için hasta bakıcıların kullandığı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Resmi açıklamaya göre; Dana uyku, ruh hali ve stres seviyesini takip ederken ileri seviye depresyona sahip bakıcılara Mindoula verilecek. Araştımacılar bu sırada mobil uygulamalar ve sanal vaka yönetimi gibi müdahalelerin tesirini değerlendirecek.

Submit a Comment