Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite Hastalığı İçin Project: Evo

Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite Hastalığı İçin Project: Evo
Kubilay Han Uluerim

Akili Interactive Labs, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) hastalığına sahip çocuklar için video oyunlarının etkisini ölçen STARS-ADHD adlı bir klinik deney yapacağını duyurdu. Şirket, 8-12 yaşları arasında minimum 300 çocuğu deneyde gözlemleyeceğini belirtiyor.

Akili’nin kullanacağı video oyunu Project: Evo, UCSF’in yaptığı bir araştırmaya dayanıyor. Oyunu oynamak için, oyuncunun ana karakter olan bir uzaylıyı mobil cihazı ileri geri eğerek kontrol etmesi ve arada sırada karşısına çıkan hedeflere dokunması gerekiyor. Oyuncu bunları yaparken, oyun tarafından hareketleri gözlemleniyor ve oynanış şekline göre oyun da değişiyor.

project-evo

Akili, metilfenidat ve amfetamin temelli ilaç tedavisi gören veya görmeyen, tedaviyi belirli bir süre bırakabilecek hasta çocukları deney süresince ABD çapındaki 10 merkezde toplamayı planlıyor. Katılımcılar oyunu oynamak için 4 hafta boyunca evlerinde bir tablet kullanacaklar. Bu sırada, deneyin etkilerinin test edilmesi için klinik değerlendirmelerden geçecekler. Deney sonunda ölçülecek şeylerin başında dikkat ve dürtüsellik geliyor.

CEO Eddie Martucci’nin dediğine göre, eğer deney başarılı olursa, şirket FDA izni almak için başvuruda bulunacak ve otizm, alzheimer, depresyon gibi hastalıklar için de deneyler yapacak.

 

Submit a Comment