Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bulut Sistemleri Sağlık Hizmetleri İçin Güvenilir mi?

Bulut Sistemleri Sağlık Hizmetleri İçin Güvenilir mi?
Can Aytı

Bulut sistemleri güvenilirliğini ve efektif olduğunu kanıtlamaya çalışırken, birçok sağlık hizmetleri sağlayıcısı kayıtlarını bulut sistemlerine aktarmak konusunda emin değil. Bunun nedeni ise bulut sistemlerinin erişilebilirliği yüzünden HIPAA anlaşmasını bozabilir nitelikte olması.

New Jersey’de bulunan Virtua hastaneler topluluğunun Bilgi Sistemleri Grubu Başkanı (CIO) Tom Gordon, hastanelerin kayıtlarını kendilerine özel bir bulut sistemine aktardı. 1.178 yataklı hastanenin yeni sistemi, felaket kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir veri merkezi aracılığıyla, yedekleme bazlı bir servis sağlayıcı kullanıyor.

Bu durumda, bir problem ortaya çıktığında çözümün hızlı ve güvenli olmasını amaçlıyorlar. Virtua birliği isteklerini açıkça belirttiği üzere, paylaşılan bant genişliği, donanım ve uygulamalı izlemek için 24 saat boyunca bir personel bulunduruyor.

medical_cloud

Eğer siz de hastanenizin veri bankası için dışarıdan bir sağlayıcı arıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler;

Ödevinizi İyi Yapın – Seçtiğiniz sağlayıcının aradığınız yeterliliğe sahip olduğundan emin olun. Sağlayıcıya düzenleyeceğiniz bir anket ile, özelliklerini, denetim yeteneklerini ölçebilir, kendi şifreleme yeteneklerini anlayabilir ve diğer temel güvenlik sorumluluklarını görebilirsiniz.

HIPAA ile İletişimde Olun – Eğer seçtiğiniz sağlayıcı sağlık alanında çalışmamışsa yada bu alanda çalışmaya alışık değilse HIPAA kurallarını ve engellerini anlamalarındaki hayati önemi kavrayamayabilirler. Bundan dolayı, HIPAA’nın getirdiği gereklilikleri anlamalarını sağlamak sizin göreviniz olacaktır.

Sözleşmeniz Onları Sorumlu Tutmalı – Birçok sağlayıcı size kendi müşterilerine sunduğu kontratı getirecektir. Fakat bu sözleşme sağlık endüstrisi için yeterli olmayabilir. Sözleşmenizde kesin öğeler bulunmasına dikkat edin, veri kurtarma ile ilgili değişiklikler, veri yedekleme çözümler, veri replikasyonu ve kesinti halinde yerinde cezalar olduğundan emin olun.

Bulut sistemleri sağlık hizmetleri için en iyi sistem olmasa da Virtua gibi ayda bir milyondan fazla müşteriye hitap eden ve aylık %70 gibi büyük bir oranda klinik veri artışı yaşayan gruplar için bulut sistemlerinin ihtiyaçları olan desteği sağlayabileceklerine inanıyoruz.

Submit a Comment