Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında İnfertilite

İnternet Dünyasında İnfertilite
Buğrahan Ceylan

Kısırlık veya infertilite kadınlarda ve erkeklerde tıbbî nedenlerle çocuk sahibi olamama durumudur. Tıpta kısırlık “herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması” şeklinde tanımlanır.

Bu yazımızda infertilitenin internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

 İnfertilite hakkında en güncel gelişme ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir.

1- eMedicineHealth- Infertility

eMedicineHealth, 2003 Mayıs ayında kurulmuş olan bir sağlık bilgisi web sitesidir. Site, 900’ün üzerinde akademik medikal çalışmayı bünyesinde barındırarak okuyucularına sunmaktadır.

2- FamilyDoctor.org – Male Infertility

American Academy of Family Physicians tarafından düzenlenen FamilyDoctor.org, yaklaşık yüz bine yakın aile sağlığı uzmanını  da temsil etmek etmektedir.

3- Healthcommunities. com – Infertility

Healthcommuinites.org haber kaynağının birincil amacı, okuyucularını belli sağlık konuları ile ilgili bilgi sahibi haline getirmektir.

4- Healthline- Infertility

1999 yılında YourDoctor.com olarak kurulan web site, 2005 yılında Healthline Networks olarak yenilenmiştir.

5- Mayo Clinic- Infertility

MAyo Clinic, kar amacı gütmeyen ve her türlü sağlık problemine karşı uygulanan tedavi ve teşhis süreçleri hakkında okuyucuları ile bilgi paylaşımı yapan bir haber kaynağıdır.

6- Medical News Today- Fertility News

Fertility ile ilgili en son yöntemleri ve gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

7- MedLine Plus- Infertility

MedLine Plus, okucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir

8- ScienceDaily- Fertility News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

9- Medical News.Net – Infertility News

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. İnfertilite ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- 999 Reasons to Laugh at Infertility

2009 yılından beri güncellenen blog sitesi, infertilitenin aşılabilecek bir rahatsızlık olduğu ve yapılması gerekenler ile ilgili bilgi sunmaktadır.

2- Blog of the American Fertility Association

American Fertility Association, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olup, infertilite konusunda kanıtlanmış kesin bilgileri okuyucularına sunan bir kaynaktır.

3- Infertility

Infertilite tedavisinde, New York şehrinde oldukça ünlü olan ve başarılı bir geçmişi olan doktor Andrea Vidali tarafından kaleme alınan blog sayfası, okuyucularına faydalı bilgiler sunmaktadır.

4- Chasing a Child

2007 yılından beri düzenli olarak güncellenen blog, çocuk sahibi olabilmek için pek çok faydalı bilgi sunmaktadır.

5- Creating Motherhood

2005 yılından itibaren, güncellenen blog sayfası yeni  gelişmeleri sunmakla birlikte,  “Anne olabilmek” hakkında pek çok konuyu da tartışmaya açmaktadır.

6- Infertile Myrtle

32 yaşında ve 10 yıldır evli olan Megan Carlson tarafından hazırlanan bu blog sayfası, çocuk sahibi olmak isteyenlere, kendi başından geçen pek çok olayı anlatarak motive etmeye çalışmaktadır.

7- The Infertility Voice

Infertilite ile ilgili hastaların hikayelerini sunmakla birlikte aynı zaman da e-kitaplar ve farklı çeşitli materyaller sunan bu blog sayfası okuyucularını bilgilendirmek amacıyla açışmıştır.

8- Stress Free Infertility

Infertilite ile olan mücadelelerinde, çiftlere olabildiğince stresten uzak nasıl kalabileceklerini anlatmayı amaçlayan bir blog sayfasıdır.

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda infertilite ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcasts

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, infertilite ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Creating a Family: Talk about Infertility and Adoption

Infertilite’den evlat edinmeye kadar geniş bir konu yelpazesi içinde bilgi sunumu yapan bu podcast yayını aynı zamanda sağlık uzmanlarının da konu ile ilgili görüşlerine yer vermektedir.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, infertilite ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

 

1- IVF Connections

İnfertilite forumları, uzmanların görüşleri, tartışmalar, takvim uygulamaları,, blog sayfaları ve bilgi alışverişi amacıyla kurulmuş olan oldukça geniş hasta destek platformu ile oldukça kaliteli bir topluluk sitesidir.

2- Fertile Thoughts

İnfertilite ve doğurganlık ile ilgili en yeni bilgilerin sunulduğu, ve konuyla ilgili farklı başlıkların tartışıldığı geniş bir forumdur.

3- WebMD 

Sağlık uzmanlarından infetilite konusunda çevrimiçi destek alabileceğiniz bir platformdur.

4- eHealthForum – Infertility Forum

Hastalar ile sağlık uzmanlarının aynı platform üzerinde bir araya gelerek infertilite ile ilgili bilgi alıverişinin yapıldığı bir platformdur

5- Inspire

İnfertilite ile ilgili problemleri olan hastaları, ailelerini ve yakınlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

6- MedHelp- Fertility

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, infertility alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

7- PatientsLikeMe- Infertility Community

200.000’den fazla hasta üyeye sahip sitede, 1.800 tane hastalık takip edilmektedir. En çok araştırılan/tartışılan hastalıklar başında ALS, multipl skleroz, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar, AIDS ve duygudurum bozukluklarının geldiği sitede, infertilite hakkında da bir bölüm bulunmaktadır.

 

Facebook Grupları:

  1. Infertility and IVF
  2. Infertility Answers
  3. Infertility/Pregnancy Loss Suppotr Group
  4. Infertility Support Group
  5. 999 Reasons to Laugh at Infertility
  6. The Infertility Voice
  7. Sher Institutes

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, infertilite alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

American Fertility Association

American Society for Reproductive Medicine

European Society of Human Reproduction and Embryology

FertilityAuthority

IVFConnections

Infertility Network

MNT Fertility News

Resolve

eIVF network

İnfertilite ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Dresden

Geoffrey Sher

Infertile Naomi

Becky Fawcett

Infertile Myrtle

Keiko Zoll

Aurelia Cotta

 

 YouTube

1- American Fertility Association

2- European Society of Human Reproduction and Embryology

3- FertilityAuthority

4- Sher Institute for Reproductive Medicine

5- Keiko Zoll

6- Resolve

7- Infertility Insights

Diğer Video Kanalları

1- eMedTV – Infertility

2- ScienceDaily – Infertility Videos

 

İnfertilite İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

1-

2-

3-

4-

5-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment