Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

CES 2016’da Samsung Fırtınası

CES 2016’da Samsung Fırtınası
Murat Güney

Her yılın ilk günlerinde olduğu gibi bu yılda teknoloji dünyasının kalbi 4 Ocak’ta kapılarını açan Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda atıyor. Tüketici elektroniği alanında trendleri belirleyen fuarda bilindik ürünlerin geliştirilmiş versiyonlarının yanında daha alışılmadık ve daha geleceğe dönük cihazlarda görücüye çıkıyor. Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Samsung’un bu yıl tanıtması beklenen ürünlerinden bazıları da bu grupta ve en hafif tabiriyle sıra dışı.
Güney Koreli teknoloji devinin Creative adını verdiği ileri teknoloji laboratuarlarından çıkan bu ürünlerden ilki sanal gerçeklik cihazları için geliştirilmiş bir el hareketleri ile kontrol aparatı olan rink. Sanal dünyayla etkileşimi daha doğal bir hale getirmesi beklenen rink yeni yılda çokça karşılaşacağımız sanal gerçeklik cihazları için heyecan verici bir uzantı olacak gibi görünüyor.
WELT ise normal bir kemerden görünüşte farkı olmayan, üzerindeki sensörler aracılığı ile ön planda değişik sağlık verilerini toplayıp bunu akıllı telefon uygulamasına gönderen bir giyilebilir teknoloji cihazı. Bel çevresini ölçebiliyor, hareketli ve hareketsiz geçen zamanı tespit edebiliyor ve bu verileri analiz ederek kullanıcısı için kişiselleştirilmiş bir sağlık ve ağırlık kontrol programı oluşturulmasına katkı sağlıyor.
Ama bu projeler arasında en ilginci muhtemelen TipTalk. Henüz nasıl çalıştığı bilinmeyen TipTalk, kullanıcının kolundaki Samsung Gear S2 gibi bir akıllı saat aracılığı ile parmağını kulağına dokundurarak bir kulaklık olmadan konuşma yapmasını sağlıyor.
Cihazların önümüzdeki günlerde tanıtılması bekleniyor.

Submit a Comment