Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi Oyuncak Elo ile Kanserli Çocukların Yüzü Gülüyor

Çevrimiçi Oyuncak Elo ile Kanserli Çocukların Yüzü Gülüyor
Yasemin Şahan

Çevrimiçi pelüş ayı Elo, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinin yakınlarında bulunan Jau’daki, Amaral Carvalho Hastanesi’nde kanser tedavisi gören çocukların yüzünü güldürüyor. Uzun ve ağır tedavi altındaki bu çocuklar ailelerinden ayrı olmaları nedeniyle yalnızlık psikolojisi içerisindeler. DM9Rio reklam ajansının dâhiyane fikri ile hayata geçirilen çevrimiçi oyuncak, çocuklara yaşama sevinci aşılayacak. DM9Rio, geleneksel oyuncak anlayışını çevrimiçi oyuncak ile birleştirdi. Bu oyuncak onların en iyi arkadaşları olmaktan ziyade dış dünya ve özellikle aileleri ile iletişime geçebilecekleri bir cihaz olarak tasarlanıyor. Elo, kanserli çocukların görsel ve işitsel mesajlar alabilmelerini ve bu mesajları arşivleyebilmelerini sağlıyor. Oyuncak ayı formundaki bu çevrimiçi cihazın bilişim teknolojisi WhatsApp destekli tasarlanıyor. Her bir çevrimiçi oyuncak ayı, günün her saatinde ailelerin ve arkadaşların iletişime geçebileceği bir numaraya sahip.

elo-robot-compagnon-pour-enfant-atteints-du-cancer

Kanser tedavisi gören çocuklar; kendilerini yalnız hissettikleri zamanlarda, yanı başlarında olan Elo’nun eline basarak yakınlarının gönderdiği ve kaydedilmiş mesajlara tekrar ulaşabilme imkânına sahip olacaklar. Kanser tedavisi nedeniyle izole edilmiş olma psikolojisi, bu çevrimiçi oyuncak sayesinde bir nebze hafifletilmiş olacaktır.

Reklam ajansı bu ileri teknoloji ürünü çevrimiçi oyuncağın pazarlaması için hazırladığı spot reklam filminde kurgulanan mizansen, kanser tedavisi gören çocuklarla empati kurabilmemizi amaçlıyor. Reklam, Elo projesinin tasarım sürecini çocuklara ‘’En çok kimin sesini özlediniz?’’ sorusunu yönelterek kurgulanmış, hemen ardından ise çevrimiçi oyuncağa gönderilmiş seslere verilen ilk tepkiler objektife alınmış.

Submit a Comment