Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Gerçeklik ile Korkularımızı Yenebilir miyiz?

Sanal Gerçeklik ile Korkularımızı Yenebilir miyiz?
Ali Mahmut

Araştırmacılar, doktorlar ve psikologlar; mobil sağlık platformu oluşturmak için bir araya geldi. Platform; sanal ve artırılmış gerçeklik ile insanların fobilerini tedavi etmeye yönelik yardımcı araçlar sunuyor. DreamIt Health Baltimore’un açılış sınıfının da bir parçası olan Phobious’un; eylül ayında, iPhone ve Android bazlı akıllı telefonlar için hizmete girmesi planlanıyor. Uygulamanın ayrıca, 3 boyutlu görüntü deneyimi için özel gözlüğü de olacak.

phobious

Müşteri memnuniyeti ve deneyimi için geliştirilen programa ek olarak firma, klinik takip uygulamalarını da geliştirmekte. Müşteri memnuniyeti platformu; haşaratlar, topluluk önünde konuşma gibi korku problemlerine odaklanacak. Firma; uygulamayı, fobilere yönelik tedavilerde garanti vermeden pazarlayacak. Firma ayrıca; FDA ve CE Mark ile de travma sonrası stres ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulamanın kullanımı için birlikte hareket etmeyi planlamakta.

 Stanford Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi doktorları ile platformu geliştirmek için iş birliği yapılmakta. Phobious kurucularından Dani Roig: ‘’Platform; kullanıcılara terapi merkezlerine gitmeden, evlerinden destek almalarını sağlayacak.’’

Çeşitli firmalar, özellikle Facebook tarafından satın alınan Oculus Rift; sanal gerçeklik yazılımları geliştirmekte. Ordu; sanal gerçeklik kullanılarak bazı tedavilerde başarı sağlandığını raporladı. Eylül ayında hizmete girmesi beklenen Phobious ile sağlık sektörüne yönelik dijital uygulamalara bir yenisi daha eklenecek.

Submit a Comment