Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çin’de Sağlık İçin Yapay Zekâ ve Büyük Veriye Büyük Yatırım

Çin’de Sağlık İçin Yapay Zekâ ve Büyük Veriye Büyük Yatırım
Kubilay Han Uluerim

Çinli internet şirketi LeEco ile yakından ilgili mali hizmetler firması China Bridge Capital, yapay zekâlı veri toplama şirketi iCarbonX’e $45 milyonluk yatırım yaptı.

Yapılan bu stratejik yatırımın yanında China Bridge Capital’ın $1.5 milyarlık özel bir fon oluşturarak iCarbonX’in büyüdüğü hassas tıp alanında malvarlığı sahibi olacağı da açıklananlar arasında.

iCarbonX’in temel amacı: sağlık hizmetleriyle alakalı bir büyük veri platformu oluşturduktan sonra yapay zekâ kullanarak veri toplamak ve halka sunulan hizmetin kalitesini arttırmak. Şirketin kurucusu Wang Jun, birkaç ay önce yaptığı açıklamalarda iCarbonX’in ilk ürününün kişisel kozmetik ve cilt bakımı ile ilgili olacağını söylemişti.

index_section_2

“Sağlık hizmetleri sektörünü ve Wang Jun önderliğinde çalışan biyoteknoloji ve yapay zekâ ekibini destekliyoruz. Ayrıca, iCarbonX’in Tencent Holding ile olan sinerjilerinin hedef kitlede, büyük veride ve bulut tabanlı hesaplamada yaratacağı etkiyi olumlu buluyoruz.”

-China Bridge Capital Kurucusu Zeng Qiang

 

Yakın zamanda kurulan mali hizmetler şirketi China Bridge Capital, geçtiğimiz ay LeEco’nun sanal gerçeklik alanında ortağı LeVR için $46 milyonluk bir fonlama kampanyasını yönetmişti. Öncesinde ise Ekim 2015 tarihinde LeEco’nun kurucusu Jia Yueting, sahip olduğu LeEco hisselerinin 100 milyonunu China Bridge Capital’a satmıştı.

Submit a Comment