Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DARPA Ölüm Sürecini Yavaşlatarak Yaralı Askerlerin Hayatını Kurtarmayı Amaçlıyor

DARPA Ölüm Sürecini Yavaşlatarak Yaralı Askerlerin Hayatını Kurtarmayı Amaçlıyor
Özge Uçar

İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından yürütülen Biostasis adlı proje, vücudun biyolojik yıkım sürecini yavaşlatarak ölümü geciktirmeyi hedefliyor.

Fark etmesek de günlük yaşantımızı değiştiren teknolojilerden birçoğu, devletlerin istihbarat ve savunma gereksinimleri sebebiyle finanse ettiği projelerin ürünü. ABD Savunma Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten DARPA, internet dâhil yaşadığımız yüzyılı şekillendiren bilişimden robotiğe birçok teknolojinin icat edildiği kurum. Sinirbilim ve biyoteknoloji alanında da çalışmalar yürüten DARPA, son olarak savaşta yaralı askerlerin hayatını kurtarmak için ölüm sürecini yavaşlatmayı amaçlayan Biostasis adlı projesini tanıttı.

Ölümcül yaralanmalarda müdahale ne kadar gecikirse, hastanın hayatta kalma şansı da o kadar az oluyor. Biostasis projesi; yaralı askerlerin, tıbbi müdahale imkanı kısıtlı olan savaş alanlarından hastaneye nakledilene kadar hayatta kalmasını amaçlıyor. Bir askerin yaralanması ile ölümünün gerçekleşmesi arasındaki zamanı tanımlayan “altın saat”i uzatmayı hedefleyen bilim insanları, vücutta faaliyet gösteren sistemlerin hızını azaltmak için vücuttaki biyokimyasal akiviteleri gerçekleştiren katalizörlerin yapısıyla oynayacak.

 Kaynak: Futurism

Submit a Comment