Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocukları Kilo Kontrolü İçin Harekete Geçiren Uygulama JOIN for ME

Çocukları Kilo Kontrolü İçin Harekete Geçiren Uygulama JOIN for ME
Ceren Gülpınar

Koşu bandı üzerindesiniz ve saate baktığınızda henüz 3 dakika geçtiğini görüyorsunuz. Sağlıklı yaşamak istiyoruz ama çoğu zaman böyle yaşamak bize çok sıkıcı geliyor. Özellikle çocuk yaşta obeziteye yakalanıp diyabet hastalığına maruz kalan bugünün gençleri için bir örnek oluşturmak istiyoruz. Peki sıkıcı gibi görünen sağlıklı yaşam konusuna gençleri ısındırmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

healty kids

Maalesef günümüz gençleri vakitlerinin çoğunluğunu bilgisayar ve televizyon başında oturarak geçiriyorlar. Elektronik eşyalarına, boğulmak üzere olan bir adamın sala bağlanması gibi bağlanıyorlar. Aileleri ise çocuklarının aktif hareket etmesinin başarısızlığa dönüştüğü bu durum için endişeleniyorlar. Peki tüm gün okulda yaşanan dramatik olayları telefon başında arkadaşlarıyla mesajlaşarak konuşan bir gençliğin ilgisini bu noktadan dağıtıp, sokakta koşmaları için nasıl cesaretlendirebilirsiniz? Onları sanal ortamda oynadıkları oyunlardan koparıp nasıl gerçek hayatta oynanan sokak futbolu, saklambaç gibi oyunlara yönlendirebilirsiniz? Niçin teknoloji onları sağlıklı bir dünyanın içine çekmek için yeterli olmasın ki? Çözüm çocuklarımıza aktif bir dünya kazandırabilecek, hoşlarına giden cazip teklifler sunmaktan başka bir şey değil. Zamzee ve son zamanlarda LeapFrog’da konuyla ilgili güzel örnekler oluşturulmuş.

 

Çalışma: Çocukların fiziksel aktivitelerini nasıl artırabiliriz?

Sağlıkla ilgili oyunların kazandırdıklarını inceleyen pek çok grup seçildi. UnitedHealth Group çocukların kilolarına göre pediatrik çalışmalarının kazançlarını anlatan JOIN for ME adında bir çalışmaya katıldı. Fazla kilolu çocukları fiziksel aktivite yapmaları için teşvik edici özelliği olan bu program, çocukların sağlıklı kiloya sahip olmaları için onlara pek çok hedef koyuyor. JOIN for ME programına katılan katılımcıların yarısı Xbox Kinect konsoluna ve kilo kaybında etkili olan aktif hareket etme imkanı sağlayan 2 adet oyuna sahip oldular.

Çalışma sonuçları:

İki grupta da çalışmanın olumlu etkisi görüldü ancak, Xbox ile aktif oyun imkanına sahip olan çocukların daha hızlı kilo kaybettiğine rastlandı. Çocuklar oynarken keyif aldılar ve egzersiz için zorlanmadıklarından dolayı eğlenceli vakit geçirdiler. Oyunlar için normalden fazla zaman harcamadıkları için oyuna olan bağımlılıkları ile ilgili olumsuz bir süreç yaşamadılar, oyun için ayırdıkları zamanı yalnızca aktif hareket etmek için kullanmış oldular. UnitedHealth Group Yönetici Doktoru Deneen Vojta sonuçlarla ilgili şöyle konuştu: “Obezite hastalağına yakalanan ve fazla kiloya sahip olan çocuklar için bu oyun teşvik edici olabilir.” Katılımcılardan Ravyn Hill ise, daha önce kilo vermenin ve sağlıklı yaşamanın ona sıkıcı geldiğini ancak özellikle dışarı çıkamadığı kış aylarında bu oyun konsolu ile kolay ve eğlenceli bir şekilde kilolarından kurtulduğunu açıkladı. Ravyn yaklaşık 4 aylık dönem içinde 8 kilo kaybettiğini ekledi.

Son dönemlerde Amerikan vatandaşlarını sağlıklı yaşamaya teşvik etmek için pek çok oyun piyasaya sürüldü. Hala bu oyunların birçoğu  yetişkinlere yönelik olsa da JOIN for ME çocukları baz alarak düzenlenmiş oyunlardan biridir. Araştırmalar ve teknoloji gençliği bu denli ilgilendiren bir probleme cevap olan bir konuda başarıya ulaşmıştır.

 

 

Submit a Comment