Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DARPA’dan Belleği Onarmak Üzere Atılan Adım

DARPA’dan Belleği Onarmak Üzere Atılan Adım
Can Aytı

Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı(DARPA), hafızayı onarmak adına beyindeki nöronları uyaran bir implante edilebilir sinir cihazı geliştirmek üzere, Lawrence Livermore National Laboratory’e 2.5 milyon dolarlık bir ödül verdi.

DARPA’nın bu davranışının arkasında, 2000 yılından beri 270.000 askeri personelin travmatik beyin hasarı tarafından etkilenmesi yatıyor. Aynı zamanda bu cihaz Epilepsi ve Alzheimer gibi hastalıklara da çözüm olabilecek nitelikte.

LLNL, California Üniversitesi(UCLA) ve Medtronic ile iş birliği içerisinde, bireylerin yeni anıları oluşturabilmesi ve daha önce oluşan anılara ulaşabilmesini sağlayacak.

Cihaz bir nöromodülasyon sistemi -nöronları kontrol eden gelişmiş bir elektronik sistem- olacak. Bu şekilde gerçek zamanlı kayıt yaparak nöral dokuların kapalı döngü uyarımı ile yaralı beyindeki boşlukları ve yeni anıların nasıl oluştuğunu anlamaya yarayacak.

Bu, minyatür kablosuz cihaz hipokampüs ve entorinal kortekse implante edilecek ve iki yüksek yoğunluklu elektrot dizisi üzerinde bulunan 64 kanal ile uyarıcı ve kaydedici olarak görev yapacak.

Ekibin amacı, Medtronic tarafından üretilecek bu cihazın klinik testlerine 2017 yılı itibariyle başlamak yönünde.

 

Submit a Comment