Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DARPA

DARPA ile Kryptowire Anlaştı: Askerlerin Vücut Fonksiyonları Saniye Saniye Takip Edilecek

19 April 2018 0:06 |

Akıllı telefon sensörlerinden elde edilen bilgileri toplayıp sınıflandıran Kryptowire, DARPA ile gerçekleştirdiği anlaşma kapsamında orduda görev alan askerlerin sağlık verilerini analiz edecek.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) veri şirketi Kryptowire ile 5.1 … Read More

DARPA Ölüm Sürecini Yavaşlatarak Yaralı Askerlerin Hayatını Kurtarmayı Amaçlıyor

14 March 2018 17:04 |

İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından yürütülen Biostasis adlı proje, vücudun biyolojik yıkım sürecini yavaşlatarak ölümü geciktirmeyi hedefliyor.

Fark etmesek de günlük yaşantımızı değiştiren teknolojilerden birçoğu, devletlerin istihbarat ve savunma gereksinimleri sebebiyle finanse ettiği projelerin ürünü. ABD Savunma Bakanlığına … Read More

DARPA’nın Yeni Beyin Cihazı, Öğrenme Hızını %40 Arttırıyor

28 October 2017 21:22 |

Uluslararası bir bilim insanları ekibi, beynin bilişsel fonksiyonunu iyileştirmeye teşvik eden ve invaziv olmayan (açık ameliyat gerektirmeyen) bir cihaz yarattı. Makak maymunları üzerinde gerçekleştirilen testlerde cihazın, maymunların öğrenme hızını yüzde 40 oranında arttırdığı bildirildi.

Ucuz ve İnvaziv Olmayan Bir Yöntem … Read More

DARPA İnsan Beyni ve Bilgisayar Arasında İletişim Kurulmasını Sağlayacak!

13 July 2017 16:33 |

Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), insan beynini bilgisayara bağlayabilecek yeni bir proje için 65 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. DARPA tarafından yapılan acıkmaya göre projenin amacı, insan beyni ve dijital dünya arasında iletişimi sağlamak.

DARPA telemetri (uzaktan … Read More

İstediğiniz Yerde Gerekli İlacı Üretmek Dijitalle Mümkün Olacak

01 August 2016 15:05 |

MIT’deki araştırmacılar, doktorların savaş alanlarından Mars’a kadar pek çok farklı yerde kişiselleştirilmiş ilaçlar üretmesine yardım edecek bir mobil sağlık cihazı üzerinde çalışıyorlar. Bu cihaz sayesinde her yerde istenilen ilacın istenildiği zamanda üretilebileceği söyleniyor.

Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından … Read More

DARPA’dan Belleği Onarmak Üzere Atılan Adım

14 July 2014 17:16 |

Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı(DARPA), hafızayı onarmak adına beyindeki nöronları uyaran bir implante edilebilir sinir cihazı geliştirmek üzere, Lawrence Livermore National Laboratory’e 2.5 milyon dolarlık bir ödül verdi.

DARPA’nın bu davranışının arkasında, 2000 yılından beri 270.000 askeri personelin travmatik beyin … Read More