Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Yatırımları

Dijital Sağlık Yatırımları
Ali Mahmut

Rock Health raporuna göre; 2014 yılı ilk çeyreğinde dijital sağlık yatırımları 700 milyon doları geçti. Yapılan yatırımlar doğrultusunda, 2013 yılı ilk çeyreğine göre %87’lik bir artış söz konusu.

rock health graph

Rock Health, ilk çeyrekte yapılan 68 yatırımı inceledi. Bu veriler ışığında California’daki şirketler %32’lik yatırım oranı ile listenin başında. Florida’daki şirketler yatırımlarını %23 seviyelerine çıkarmış. Daha önceki yatırımları göz önüne alındığında %11’lik bir artış söz konusu. Dikkate değer yatırım yapan diğer şehirler arasında Utah ve Virginia var. 2013 yılında; elektronik sağlık kayıtları, data toplama ve analiz, dijital sağlık cihazları, giyilebilir ürünler ve sağlık sigortaları, dijital sağlık sektöründe yapılan büyük yatırımlar olarak değerlendiriliyor. Rock Health, ayrıca 2014 yılının ilk çeyreğinde; Tele-Sağlık, alternatif sağlık araçları gibi yeni kategorilere yatırım yapıldığını belirtiyor.

Şehirlere göre yatırım oranlarından yukarıda bahsetmiştik. Biraz da bu yatırımları yapan firmalara değinelim. Listenin başında 77.5 milyon dolarlık yatırım ile MedHOK sağlık platformu var. MedHOK firmasını, 50 milyon dolarlık yatırımıyla sağlıklı yaşam portalı MindBody takip ediyor. Veri depolayan Health Catalyst, 41 milyon dolarlık, hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri için iletişim sistemleri geliştiren Voalte ise, 36 milyon dolarlık yatırımları ile dijital sağlık sektörüne en çok yatırım yapan şirketler arasında yerlerini alıyor.

Indiegogo, bağış toplamada en büyük platform ve tüm bağış kampanyalarının %77’si bu platformdan yapılmakta. Tüm bunlara rağmen; 2013 yılında yapılan 120 kampanya ile 9.2 milyon bağış toplanmasına karşın, bu senenin ilk çeyreğinde 43 kampanya ile sadece 780.000 dolarlık bir gelir elde edilmesini Rock Health, sektörde bir yavaşlama olarak değerlendiriyor.

 

Submit a Comment