Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Plasebo

Dijital Plasebo
Buğrahan Ceylan

Bilmeyenler için kısaca bahsedelim, plasebo etkisi, etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarmasıdır. Plasebo adı verilen sahte ilacın aslında hastalığa karşı hiçbir etkisi yoktur, buna rağmen kişi aldığı sahte ilaç için “işe yarayacak” yönünde şartlanırsa iyileşme sürecine girebilmektedir. Bu sürecin başlamasında, kişinin kendinde bulduğu moral ve iyileşme azmi sayesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bu etkinin işe yararlılığına tam olarak inanmış biri olan Daniel Jacobs, plasebo etkisini dijitale taşımayı düşünmüş ve “Placebo Effect” isimli bir uygulama geliştirmeye başlamıştır. Herkesin farklı bir kişiliği olduğunu ve söyleyen Jacobs, uygulamanın kullanıcıya yalnızca hayali bir hap değil, dilerse sihirli bir değnek ya da belirli sembollerle de bu etkiyi gerçekleştirebilmesini tasarlamaktadır.

Uygulamayı kullananların yalnızca sağlıklarına kavuşabilmek ya da motivasyon sağlamak için değil, aynı zamanda daha fazla enerjiye sahip olmak, mutlu olmak ya da aşık olmak gibi amaçlarla da kullanabileceği belirtilmektedir. Önemli olan kişinin motivasyonunu bulabilmesi ve kendini şartlayabilmesidir.

 

Submit a Comment