Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlığın Geleceğini Hasta Merkezli Yenilikler Belirleyecek

Dijital Sağlığın Geleceğini Hasta Merkezli Yenilikler Belirleyecek
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz hafta San Frascisco’da yapılan MobiHealthNews 2016 konferansında, hastalardan elde edilen sağlık verileriyle ilgili bir panel konuşmasında, tekrar tekrar hasta merkezlilik ve hastaları AR-GE aşamasında kullanma fikrinden bahsedildi.

“Sadece hasta tarafından üretilen veri değil, hasta odaklı veri; yani verinin toplanması, akışı, elde edilen öngörüler… Bunların hepsi, hastalıkları ile mücadele eden kişilerin üzerinden şekilleniyor.” diyor Carolinas HealthCare System‘dan Dr. Greg Weidner.

Carolinas, hastanede faaliyete sokacağı yeni hizmetler ve çeşitli teknolojiler için, hastalarını Center for Proactive Health and Design adlı laboratuvarında tasarım ve deney aşamasında kullanıyor. Bu sayede haftalar içinde yeni çözümler üretilerek hasta odaklı kaliteli hizmet veriliyor.

Konferansta konuşan bir diğer kişi ise Validic kurucularından Drew Schiller. Yaptığı konuşma sırasında yenilikçi ve akıllı sağlık hizmetlerine değinen Schiller, Glooko‘nun yaptığı bir deneyden bahsediyor. Söylenilene göre, Glooko, diyabet hastası genç kızların glikoz ölçümlerini aksatmaması için akıllı telefonlara bir kilit sistemi koymuş. Mesajlaşmak ve sosyal medya kullanmak isteyen kişilerin ellerinden telefonu bırakmadıklarını göz önünde tutan şirket, bu kilidi açmanın tek yolu olarak glikoz ölçümünü şart koşmuş. Deney boyunca herkes zamanında ölçümlerini yaparak hastalığını kontrol altında tutmayı başarmış.

Garmin’in Sağlık Müdürü Allison Swelin ise, Garmin’i yaşlılar arasında popüler yapan özelliklerden bazılarını sıralamış. Bunlar: uzun pil ömrü, su geçirmezlik sayesinde duşta kullanılabilme, geniş hafıza depolama özelliği, akıllı telefon alamayan veya kullanamayan kişiler için daha ucuz ve kullanımının kolay olması.

Swelin’in söylediğine göre, araştırma ve geliştirme aşamalarında hastaların fikirlerine ve eğilimlerine daha çok önem verilmeli ve kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri vermeye odaklanılmalı.

Submit a Comment