Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâlı Sağlıklı Yaşam Koçları Artık Aramızda

Yapay Zekâlı Sağlıklı Yaşam Koçları Artık Aramızda
Kubilay Han Uluerim

Dijital sağlık pazarında halihazırda pek çok cihaz bulunuyor. Çoğu kişi bu cihazları günlük hayatlarında spor yaparken veya tıbbi rahatsızlıklarını gözlemlerken kullanıyor. Lakin herkesin farkında olduğu fakat üzerinde pek durmadığı bir konu var: Bu verileri ne yapıyoruz? Pek çok kullanıcı belirli aralıklarla haftalık verilerini kontrol ediyor. Peki ya sonra? Bu cihazı kullanan kaç kişi klinik deneylerde yer alıyor veya cihazın tüm gücünden faydalanıyor?

Sporcular için teknoloji üreten Boltt adlı bir şirket işte tam da bu konuya değiniyor. Firma giyilebilir teknolojiler ve yapay zekâyı bir araya getirerek küresel sağlık anlayışını değiştreceğini iddia ediyor. İddianın arkasındaki teknoloji ise başka bir giyilebilir cihaz. Bu konu için Garmin ile anlaşan Boltt, mekanik ve kardiovasküler verileri toplayabilen emsalsiz sensörler geliştiriyor.

Geliştirilen cihazlardan ilki: Güvenilir bir koçun yerini alacak Virtual Boltt Coach (B). Bu yapay zekâlı koç, kullanıcıların tüm hareketlerini gözlemleyerek yaptıkları hataları anlık olarak düzeltecek ve olası sakatlanmaları engelleyecek.

B’nin gözlemleyip toplayabildiği veriler:

  • Uyku
  • Zindelik
  • Beslenme
  • Faaliyet durumu

Bu verileri toplayıp kullanıcılara gerekli tavsiyeler vererek onları yönlendiren B, geliştiricilerin belirttiğine göre bir gün yapay zekâlı robotların insan zekâsını taklit edebilmesi için gereken kapıyı aralayacak.

Boltt’un tanıtım videosunu resmi YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Submit a Comment