Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Başvuracağınız Sağlık Kurumuna Önceden Göz Atın

Başvuracağınız Sağlık Kurumuna Önceden Göz Atın
Kubilay Han Uluerim

Bu yıl dijital medya, sağlık sektörü için yardımcı bir etken olmaktan çıkarak, sektörün temel parçalarından biri oldu. Bununla beraber, 2015 sonlarında başlayan uyarılarda büyük bir artış görüldü

Eskiden Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA) ihlalleri gerçekleştiğinde, çeşitli medya organlarıyla açıklamalar yapılması ve özür dilenmesi yeterliyken, günümüzde bu tarz vakaların etkileri uzun süre devam ediyor.

Örnek olarak New York’ta yanlışlıkla 15.000 hastanın kayıtlarını e-posta olarak yollayan doktoru ele alalım. Alıcı tarafın, Sağlık Departmanıyla beraber yazdığı şikâyet mektubunda, ellerine binlerce adres, randevu tarihi ve sosyal güvenlik numarası geçtiğini belirtmesi sonucu, büyük bir sorun ortaya çıktı. Bundan haberdar olan binlerce hasta, Yelp gibi inceleme sitelerini ziyaret ederek, olayı doğruladı ve belgeledi.

Yelp_review

Dijital medyadaki bu tarz gelişmelerden sonra Yelp, ücretsiz olarak yeni bir hizmeti devreye soktu. Bu hizmet sayesinde kullanıcılar, 4600 hastane, 15.000 bakım evi ve 6300 diyaliz kliniği hakkında detaylı bilgi sahibi olacaklar.

Bu bilgilerden bazıları:

  • Bakım evleri tarafından ödenen cezalar
  • Hastanelerin ortalama ACİL bekleme süreleri
  • Enfeksiyon gibi sebeplerle tekrar ziyaret vakaları

Bu tarz atılımların yapılmasıyla, kişisel bilgilerin sızdırılması, uygunsuz ücret ve rüşvet alınması engelleniyor. Zira sürekli olarak kullanıcılar tarafından şikâyet mesajları bu kurumların sayfasına eklenebiliyor. Kişilerin, bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce ayrıntılı bilgi sahibi olması kolaylaşıyor.

Submit a Comment