Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Astronotların Sağlığı Dijital Teknolojiyle Gözlemleniyor

Astronotların Sağlığı Dijital Teknolojiyle Gözlemleniyor
Kubilay Han Uluerim

NASA’nın California Üniversitesi Ames Araştırma Merkezi’nde Davis ve Sandia Milli Laboratuvarları’nda çalışan bilim adamları, astronotların uzun süren uzay yolculukları boyunca uzaktan izlenmesi ve sağlık durumlarıyla ilgili ölçüm yapılıp tanı konulması için bir cihaz geliştirdi.

Araştırmacı bilim adamları, yüksek enerji partiküllerine uzun süre mağruz kalmanın ve yerçekimsiz ortamda bulunmanın bazı hastalıkları tetikleyeceğini düşünüyor. Mars’a yapılacak yolculukların da 6 ay süreceğini göz önünde bulundurduğumuzda, astronot ekibinin sağlıklarının uzaktan gözlenmesi bir hayli önemli.

journey_to_mars

Cihaz kan, tükrük ve nefes tahlilleri yapıp, hastalıkların belirtisi olabilecek biomark tabir edilen bulguları inceleyerek çalışıyor. Özellikle ufak ve taşınabilir olması, daha da önemlisi yerçekimsiz ortamda çalışabilmesi gibi avantajlarıyla öne çıkıyor. Hâlâ geliştirilme aşamasında olan cihazın, kullanıcıya özel ayarlanması gerektiği açıklandı. Bu yüzden, Mars’a insan göndermeden önce biraz daha beklememiz gerektiği belirtiliyor.

Submit a Comment